QƏBƏLƏ REŞ: ŞƏBƏKƏLƏR YENİDƏN QURULUR
“Qəbələ Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) balansında olan 35 kV-lik və ondan yuxarı EVX və yarımstansiyalarda yenidənqurma, müəyyən texniki tədbirlər, təmir bərpa işləri davamlı olaraq həyata keçirilir. Yeri gəlmişkən, keçən ilin sonlarından başlayaraq havaların olduqca sərt keçməsi, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, bu müəssisədə çalışan energetikləri də sınaqla üz-üzə qoymuşdur. Buna baxmayaraq, müəssisədə cəmləşmiş çoxlu sayda yüksək peşəkarlıq qabiliyyətinə malik olan energetiklər baş verə biləcək hadisələrin qarşısını almaq üçün qabaqlayıcı tədbirlər görmüşdülər. Ümumilikdə isə elektrik enerjisinə olan tələbatın proqnozlaşdırıldığından dəfələrlə çox olmasına, sərfiyyatın artmasına baxmayaraq, bölgənin enerji təchizatında bəzi açılma halları istisna olmaqla, nəzərəçarpacaq dərəcədə ciddi problemlər müşahidə edilməmişdir. Yalnız 6-10 kilovoltluq xətlər üzrə müəyyən açılmalar müşahidə edilsə də, sözügedən gərginlikdən daha yüksək gərginlikli xətlər və yarımstansiya avadanlıqlarında belə hallar baş verməmişdir. Bunun da başlıca səbəblərindən biri REŞ-in tərkibinə daxil olan bütün şəbəkələrdə istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirilməsi olmuşdur.
REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində şəbəkələrin yenidənqurulması istiqamətində işlər davam etdirilmişdir. Belə ki, 110 kV-lik “Laza” yarımstansiyasında 10 kV-lik 6 yuva yenilənmiş və şin körpüsünün dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir. Eyni zamanda yeni quraşdırılan 4 yuvanın çoxfunksiyalı elektron rele mühafizə sistemi də yığılmışdır. 110 kV-lik “Göyçay” yarımstansiyasında isə “Qəbələ” HX-nin açarları eleqaz açarlarla əvəz edilmiş, kabel kanalları və boruları yenidən qurulmuş, cərəyan və gərginlik transformatorları sınaqdan keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kilovoltluq “Hacalı”, “Qəbələ”, “İsmayıllı” yarımstansiyalarında müxtəlif gücdə, ümumilikdə 4 transformatorda sınaq işləri aparılmış və aşkar edilmiş çatışmamazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda “Qəbələ” yarımstansiyasında yeni 10 kV-lik yuvalar quraşdırılmış, digər elektrik avadanlıqlarında sınaq işləri aparılmış və 110 kV-lik “Qəbələ” HX-də eleqaz açarı və cərəyan transformatoru quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Ağdaş”, 35 kV-lik “Pirəzə”, “Pirkəkən” yarımstansiyalarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, REŞ-in xidməti ərazisinə daxil olan şəbəkələrin yenidən qurulması gündəlikdə duran məsələlərdəndir. O cümlədən, balans mənsubiyyətinə aid olan 110/35/10 kV-lik yarımstansiyalarda avadanlıqların dəyişdirilməsi, müasir tipli boşaldıcıların quraşdırılması, “Qəbələ” yarımstansiyasında 35 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) və 110 kV-lik açıq paylayıcı quruluşun (APQ) yenidənqurulması işlərinin başa çatdırılması, 110 kV-lik “İsmayıllı” HX-nin dayaqlarının dəyişdirlməsi və s. yaxın zamanlarda icrasına başlanması nəzərdə tutulur. Şəbəkə üzrə ən ucqar kəndlərin belə enerji təchizatının daha da yaxşılaşdırılması nəzərdə tutulur.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir. EVX-lərin trassası ağac və digər yaşıl kütlələrdən, dayaqların ətraflarının quru otlardan təmizlənməsi işləri aparılır. Müəssisə üzrə əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik qaydalarına da ciddi əməl olunur. Xidməti ərazinin fərqli iqlimə və relyefə malik olması istismar heyəti üçün müəyyən risklərlə müşahidə edilir. Bunu nəzərə alaraq, istənilən əməliyyatın həyata keçirilməsindən qabaq texniki heyət təlimatlandırılır və işçilər lazımi mühafizə dəstləri ilə təmin olunurlar. Qeyd edilənlər isə öz növbəsində iş zamanı istənilən arzuolunmaz hadisələrin qarşısının alınmasına səbəb olur.

GABALA REN: THE NETWORKS ARE RECONSTRUCTED
"Gabala Regional Electric Netowrk" (REN), which is the balance of 35 kV transmission lines and substations , reconstruction, certain technical measures , repair work is carried out on an ongoing basis. Incidentally, the weather is quite difficult to pass at the end of last year , as well as other objects , energy , power, working in the company must deal with. Nevertheless , the company has accumulated a large number of high-level events that may occur by virtue of remedial measures have been implemented to prevent. Overall , the demand for electricity was higher than anticipated despite the increase in scarf, except for opening energy region , there was essentially no serious problem. Although the opening set in just 6-10 kV transmission lines and substations in high strung objects such cases have occurred. One of the main reasons for this is included in the REN all networks to further improve the operational implementation of urgent measures.
According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, measures  in the line of reconstruction of the networks is continued during last three months. Thus, the 110 kV substation " Laza " -10 kV and new tires were also enhanced stability 6 slots . At the same time , a new multifunctional electronic relays installed in slot 4 assembled system . 110 kV " Goychay "  and "Gabala" switches replaced switches, cable ducts and chimneys restored, current and voltage transformers were tested .
It should be noted that the above - mentioned period , 110 kV " Hajaly", "Gabala", " Ismailly " different substations , transformer testing was carried out and showed weaknesses in 4 eliminated. At the same time , "Gabala" new substation 10 kV installed in homes and other electrical testing was performed , and kV "Gabala" 110 is mounted in the circuit breaker and the current transformer. All of them belonging to the enterprise , as well as 110 kV "Aghdash" 35 kV "Piraza", "Pirkeken" substation different types of repair work carried out.
It should be noted that the reconstruction of networks , which is a REN of the agenda. In particular, 110/35/10 kV substation belonging to the replacement of equipment , installation of a modern gap , "Gabala" substation 35 kV distribution system (switch yard ) and 110 kV open distribution system.  Completion of reconstruction of 110 kV "Ismailly" TL shoes and change . Implementation is expected to begin in the near future. Even in the most remote villages in the network, is expected to further improve power supply .
Finally, it should be noted that , in connection with fire safety measures carried out on a regular basis. Including territory cleared of dry grass , oil -intensive equipment , oil level , pressure and temperature of storage girimlərdə available in the normal range. TL trail trees and other green mass , dry grass stands in the vicinity of the cleaning work is carried out . Professional health and safety rules are strictly enforced company . In contrast to the climate of the area of service for maintenance and ease some of the risks. With this in mind, prior to any operation , training of technical personnel and workers are provided with adequate protection kits . Any adverse events were recorded during the study , in turn , leads to prevention .