Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazilərində də yenidənqurma və təmir-bərpa işləri üğurla həyata keçirilir. Rregional müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda REŞ-in tabe müəssisəsi olan “Beyləqan Elektrik Şəbəkəsi” də yenidənqurma işlərinin həyata keçirildiyi enerji obyektləri sırasına daxildir.
Qeyd edək ki, sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində enerji təchizatında davamlılığın daha da artırılması məqsədilə son üç ay ərzində 10 kV-lik “Yuxarı Aran”, “Təzəkənd”, 1 və 3 saylı “Şəhər” və digər HEVX-ləri üzrə 6,5 kilometr məsafədə əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Analoji işlər 0,4 kV-lik EVX-lər də də aparılmış və normal iş rejiminə gətirilmişdir. Bu tədbirlər sırasına rayonun II “Şahsevən”, “Eyvazalılar”, “Milabad”, “Sarısı” və digər kənd, həmçinin, SMD-4 qəsəbəsi daxildir. Mənbədən verilən məlumata görə, Beyləqan şəhəri də daxil olmaqla adları çəkilən ərazi vahidlərinin HVX-ləri üzrə 4,5 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Istiafdəçilərin fasiləsiz elektrik təminatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədlilə yerinə yetirilən tədbirlər sırasına müxtəlif güclü transformatorlara texniki baxışların keçirilməsi və onların lazımi səviyyədə təmir edilməsi də daxildir. Belə ki, müəssisədən verilən məlumata əsasən, bu məqsədlə Beyləqan rayonu üzrə 40-dan artıq transformator təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, itkilərin azaldılması da qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. O cümlədən cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 119 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 265,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 15,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin iki ayı ərzində isə burada 340-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 656,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 39,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 87 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində 13 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 3,8 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 959 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faiz olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin 2 ayı ərzində müəssisə üzrə istehlak 27,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 729 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 8,2 milyon kilovatsaata, 24 min kilovatsaata yaxın və 1 faiz olmuşdur.

TECHNICAL OPPORTUNITIES ARE MUCH MORE IMPROVED
As with other energy companies "Imishli Regional Power Grid" (REN) in reconstruction and repair work is carried out successfully. According to the information given by Regional enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, which is subject to information "Beylagan electrical networks" REN includes the energy objects reconstruction work was carried out.
Lets` noted that, Immunity EN in order to increase the power of 10 kV for the past three months, " Top of Aran ", " Tazakend " 1 and 3 "City" and 6,5 km from the capital and other TL repair work carried out . Similar work was done in the ETL 0,4 kV and taken in normal operating mode . This is one of the region II "Shahseven", "Eyvazlilar", "Milabad", " yellow " and other villages , as well as settlement includes SMD -4. According to the source , including the town of Ali - said service units TL and Overhaul performed at a distance of 4.5 km . Consumers uninterruptible power supply on the work done in order to further improve məqsədlilə transformers of various capacities , as well as the required level of technical review focused on making repairs. So , according to the report , more than 40 transformers for this purpose Ali area were repaired and put into operation .
Note that the reduction of losses in one of the most important challenges facing us. Appropriate measures in this direction are continuing on a regular basis. In February this year , including during raids in 119 violations of rule of electric power consumers . Discovered violations of rules were acted and 265.4 thousand kWh of electricity was restored allowed in 15 900 manat use value . By the way, within two months of this year , close to 340 have been found in violation of the act. Relevant reports about 39300 to 656500 kW allowed electricity was restored manat use value. Actions carried out in 87 % of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
Classification of violations , and the source of the information provided by the consumer group that the electricity was still off-line use in the case of the most common violations found and consumers (population ) group .
The source also said that in February of this year, 13 million kWh of electricity was used , compared to the same period last year to 1.3 million kWh more consumption. In particular , the consumption of the population of 3,8 million kWh. As a result , compared to the same period last year decreased consumption of 959 kWh, while the absolute increase of 7 percent. It should be noted that the consumption of more than 2 months of this year totaled 27,6 million kWh. Compared with the corresponding period in 2013 , increased consumption 729 kWh , while the absolute increase of 3 percent. In particular, these indicators on an ongoing private consumer groups, 8,2 million kWh , 24 kW and 1 percent.