İSTİSMAR SƏVİYYƏSİNİ YÜKSƏLTMƏK ÜÇÜN
“Qax Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xıdmətinə daxil olan məlumata görə, təmir qrafikinə uyğun olaraq son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Qorağan”, “AlmalıGüllük” və digər hava elektrik verilişi xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən ümumilikdə 4,2 kilometrə yaxın xətt əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövr ərzində 28 transformator məntəqəsində də (TM) təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı yağ tutumlu avadanlıqlara transformator yağı əlavə edilmiş və müntəzəm olaraq mütəxəssislər tərəfindən nəzarətdə saxlanılır. Qeyd edək ki, həyata keçirilən və nəzərdə tutulmuş tədbirlər planı müntəzəm xarakter daşıyır və bu kimi tədbirlər enerjisisteminin stabil və dayanıqlı iş rejiminin qorunmasında mühüm amillərdəndir.
Mənbədən daxil olan digər bir məluma görə, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin fevral ayında 3,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, onun da 1,6 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ümümi istehlak 230 min kilovatsaatdan çox artmış, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə istehlak 214 min kilovatsaata yaxın azalmışdır. Eyni zamanda ümumi ödəniş ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 14 faizdən çox artmışdır. Daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə bu göstərici 9 faiz olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 6,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 230 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçılar qrupu üzrə isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 490 min kilovatsaata yaxın azalaraq 3,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. “İstehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində əhalinin ödənişə cəlb olunması qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi ödəniş 6 faizə yaxın, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə 4 faizdən çox mütləq artmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin iki ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 75-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 114,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 6,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. O cümlədən, cari ilin fevral ayında 45-dən artıq qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur. Nəticədə 72,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.

FOR INCREASING OF EXPLOITATION LEVEL
All energy facilities, transmission and distribution networks to improve the technical level , but also carried out a sequence of events aimed at preparing for the season. By the way, "Gakh Electric Network" (EN), owned substations, transformers and complete transformer substations, transmission lines are under constant renovation. Fire safety measures are carried out in accordance with the requirements of today. In addition, accidents and other adverse events that may occur in advance the necessary measures to be carried out continuously.
According to the information given by Gakh Electric Network” to the Press – release of Azerenergy” JSC, In February of this year, 3,1 million kWh of electricity was used , of which more than 1.6 million people belong to the group. As a result of it, compared with the same period in 2013, total consumption increased by 230 thousand kWh, 214 kWh consumed constant private consumer group decreased. At the same time , the total cost over the same period last year increased by 14 percent. Constant private consumer group, the figure was 9 percent. It should be noted that the area service company within two months of the year, has been used a total of 6,5 million kWh of electricity , which is more than 230 thousand compared to the same period last year. In particular , the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year, which is 3.6 million kWh to 490 kWh. " Consumers pay electricity charges of involvement in the area of ​​the main tasks of the population," - said the source told him that , compared with the same period in 2013 , a total fee of 6 per cent , the constant private consumer group was more than 4 percent .
The source also said that within two months of the year by more than 75 consumers during spot checks were found. Discovered violations of rules were acted and 114,2 00 kW allowed electricity was restored to 6,9 manat use value. As a result of activities undertaken during the reporting period, and this amount as last year, part of the debtor's debt was repaid. In particular, in February this year, have  been found more than 45 violations. As a result, more than 72,800 in 4400 manat use value of the loss of electricity was restored.