Ölkəmizin elektrik energetikası sisteminə daxil olan paylayıcı şəbəkələrin yenidən qurulması istiqamətində işlər davam etdirilir.
“Astara EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, istehlakçılara göstərilən xidmətin səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə xidməti ərazilərində olan EVX-lərə, ümumi TM və KTM-lərə baxış keçirilərək aşkar edilmiş nöqsanlara uyğun tərtib edilmiş tədbirlər planına müvafiq olaraq hava xətlərində və transformator məntəqələrində yenidənqurma və təmir işləri aparılır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, təmir qrafikinə uyğun işlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Belə ki, yenidənqurma işləri və smartkart tipli sayğacların quraşdırılması ilə əlaqədar 600 metrdən artıq koaksial kabel xətti cəkilmişdir. Eyni zamanda 2,8 kilometrə yaxını 1,2 km-ə yaxın 0,4 kV-lik xətt isə təmir edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik EVX-lərin 4,7 km-ə yaxın hissəsi yenidən qurulmuş, 600 metrə yaxını isə təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə müəssisənin xidməti ərazisində əhalinin elektrik enerjisi təchizatını yaxşılaşdırmaq məqsədilə beş TM quraşdırılmış, bir TM-də yenidənqurma işləri aparılaraq 250 kVA gücündə yeni transformator quraşdırılmışdır. Eyni zamanda güc çatışmamazlığının aradan qaldırılması məqsədilə mövcud gücü 100 kVA transformator 160 kVA ilə əvəz olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 60-a yaxın TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən işlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir. 2014-cü ilin fevral ayında müəssisə üzrə 4,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 957 min kilovatsaat çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 11 faizə yaxın artmışıdr. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 3,4 milyon kilovatsaatdan çox və 605 min kilovatsaat olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizdən çoxdur. Yeri gəlmişkən, cari ilin 2 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 10,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 7,1 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 1,7 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faizdən artıq olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, istehlakçıların sayğac-uçot komplektinə baxış keçirilən zaman aşkar edilən qayda pozuntularına görə, cari ilin fevral ayında 20-ə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 41,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin 2 ayı ərzində isə burada 50-ə yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 96,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 5,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 64 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər müəsissələrdə olduğu kimi, sözügedən EŞ-in əməkdaşları da həmişə olduğu kimi, bundan sonra da istehlakçılara göstərilən xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəklər.

RENEWING OF THE NETWORK ARE CONTINUED
Measures are continued in the line of reconstruction of distribution electric network which belongs to the state electric energy system.
According to the information given by Astara” EN to the Press  - release of  “Azerenergy” JSC, level of service provided to consumers in order to improve service in TL, TP and CTP were controlled in accordance with the action plan was drawn up in accordance with the identified deficiencies lines and transformer substations ,  reconstruction and repair work is carried out .
The source said the repair work in accordance with the schedule for the last three months of the year continues. Thus, reconstruction and installation of meters with smart cart in the 600- meter coaxial cable lines . At the same time, the reconstruction of  0,4 kV networks, facilitating the work of mains electricity and mains in order to reduce losses of almost 2.8 kilometers self-supporting insulated wire (SIL cables) 0,4 m of 770 kV overhead cables were replaced by SIP . About 1.2 km of 0.4 kV was repaired. Along with all of them belonging to the enterprise of 10 kV and 4.7 km reconstructed , renovated , near the 600 meters.
It should be noted that during this period the population of enterprises in order to increase power, set in five TP,  TP reconstruction of the new  transformer installed capacity of 250 kVA. At the same time, in order to overcome the shortage of  power transformers of 160 kVA to 100 kVA was replaced. All of them belonging to the enterprise,  as well as about 60 different types of repair work carried out on TM.
It should be noted that the implemented measures have a positive impact on other technical and economic indicators. In February 2014, 4,9 million kWh of electricity was used by the company , that the consumption of 957,000 more than last year. Payment in comparison with the same period last year, while 11 percent increased. By the way, these figures for the population of 3,4 million kWh and 605 kWh, respectively.  Absolute increase of more than 3 percent. Incidentally, the area was used service company within 2 months of the current year and 10.3 million kWh of electricity, of which more than 7,1 million relates to the constant private consumer group. As a result , compared with the same period in 2013, total consumption of 1.7 million kilowatt-hours , payment increased by 6 percent. In particular , the consumption of the population , compared to the same period last year increased by more than 1 million kWh, while the absolute increase was more than 2 percent .
It should be noted that at the time of the detection range of consumer counter accounting rule breaking , in February of this year, nearly 20 violations of rule of electric power consumers . Discovered violations of the rules were and acted more 41500 2500 manat use value of the loss of electricity was restored. According to information received from the source within 2 months of the year, whereas 50 were identified disorders. As a result, more than 96 800 in 5800 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out in 64 %  of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
Finally, it should be noted that , as in other businesses , employees EN website , as always, continue to improve the quality of services provided to consumers, keeping a certain limit technological losses , commercial losses will continue to take measures to prevent.