ARAN BÖLGƏSİNİN ENERJİ TƏMİNATI DAHA DA GÜCLƏNDİRİLİR
Son illər paylayıcı elektrik şəbəkələrinin istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılmaqdadır. Gələcəkdə istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi və texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün nəzərdə tutulan tədbirlər ardıcıllıqla icra olunur. Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Hacıqabul” EŞ-də də bu istiqamətdə tədbirlər davam edir.
Hacıqabul EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında  dayanıqlıq və keyfiyyət yüksəlmiş, şəbəkələrdə ifrat yüklənmələr aradan qaldırılmışdır. Bu istiqamətdə işlər son üç ay ərzində də davam etdirilmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə aparılmış yenidənqurma və təmir işləri çərçivəsində “Smart” kart tipli sayğacların quraşdırılması ilə əlaqədar olaraq sayğacların girişinə 840 metrə yaxın koaksal kabel çəkilmişdir. Eyni zamanda 1,9 kilometrə yaxın 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətləri təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərin 6-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, ümumi gücü 610 kVA-dan artıq olan 5 transformator isə əsaslı təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 80-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 184,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 11 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə burada 145-dən artıq qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur. Nəticədə 572,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 34,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iki ayı ərzində müəssisə üzrə ümumilkdə 23,4 milyon kilovatsaatdan artıq (daimi əhali qrupunda isə 9,6 milyon kilovatsaatdan artıq), o cümlədən cari ilin fevral ayında isə 11,7 milyon kilovatsaatdan çox (daimi əhali qrupunda isə 5,1 milyon kilovatsaata yaxın) elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövri ilə müqayisədə cari ilin iki ayı ərzində ümumi istehlak 1,8 milyon kilovatsaata yaxın (daimi əhali qrupunda isə 995 min kilovatsaata yaxın azalmışdır) artmışdır. O cümlədən fevral ayında isə ümumi istehlak 1,8 milyon kilovatsaata yaxın (daimi əhali qrupunda isə 303 min kilovatsaatdan çox) artmışdır. Ötən ilin müvafiq dövri ilə müqayisədə cari ilin 2 ayı ərzində ümumi ödənişdə mütləq artım 27 faizə yaxın (daimi əhali qrupunda isə 9 faizdən çox), o cümlədən fevral ayında isə ümumi ödənişdə mütləq artım 29 fazə yaxın (daimi əhali qrupunda isə 7 faiz) olmuşdur.

ENERJY SUPPLE OF ARAN REGIONS IS MUCH MORE STRENGTHENED
Maintaining power distribution networks in recent years, important steps were taken to improve. In the future, consumers quality and sustainable supply of electricity, and technical and economic indicators designed to improve performance of events. Other electric network (EN), "Hajigabul " EN measures in this direction continues.
According to the information given by Hajigabul” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, as a result of targeted measures increased stability and quality of power supply, network overload eliminated. Work continued in this direction during the last three months. Thus , the company belonging to the period of reconstruction and repair work within the TL " smart" card type meters to 840 meters with respect to the input meters were installed cable. At the same time 0.4 1.9 kV power lines were repaired. It should be noted that at the enterprise service territory TP 6 different types of repair work carried out, with a total capacity of 5610 kVA repaired and taken in normal operating mode .
According to information received from the source, during raids conducted in February this year, more than 80 consumers were observed in the kit. Discovered violations of rules were acted and 184600 kWh of electricity was restored allowed 11,000 manat use value . According to the source , it should be noted that within two months of this year , more than 145 have been discovered violations. As a result 572.5 34.2 kWh of electricity was restored allowed value . In addition to this amount as a result of activities undertaken in the past year, part of the debtor's debt was repaid .
The source also said that within two months of the current year, total 23,4 million kWh ( more than 9,6 million private group), in February this year , including more than 11.7 million kilowatt-hours ( kWh private group 5,1 million ) of electricity was consumed. As a result , compared with the same period in 2013 , within two months of the current year , the total consumption of 1,8million kWh ( 995 kW private group decreases) increases. Also in February, the total consumption of 1.8 million kWh (more than 303,000 private group) increased. In the current year compared to the same period last year, an absolute increase of 27 percent compared to 2 months (more than 9 percent of the population) , as well as an absolute increase in February, close to 29 Faze ( private group , 7 %).