Dövlət Başçısının diqqət və qayğısı sayəsində ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş, respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha dolğun şəkildə təmin olunmasında “Xaçmaz Elektrik Stansiyası”nın (ES) ardından "Şahdağ" ES-in tikilərək istismara verilməsi böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Həmçinin, bu generasiya gücü bölgədə mövcud olan turizm potensialından daha səmərəli istifadə edilməsi üçün münbit infrastrukturun yaradılmasına yönəlib, eyni zamanda bölgənin sosial-iqtisadi inkişafı baxımından da mühüm rola malikdir.
Sözügedən elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlarda nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun olaraq, son üç ay ərzində də vaxtında göstərilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin iki ayı ərzində müəssisədə elektrik enerjisi istehsalı 77 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, fevral ayında isə 39,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. 2013-cü il ərzində isə burada 303,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə elektrik enerji istehsalı üzrə digər texniki göstəricilərdə də müsbət nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, ümumiyyətlə stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyət göstərir.
Xatırladaq ki, ümumi gücü 105 MVt olan bu elektrik stansiyası 12 ədəd porşen tipli aqreqatdan ibarətdir.

PPODUCTION IS IMPLEMENTED UNDER THE DISPATCH GRAPHIC
Thanks to the President, was built with the most modern technologies , the northern region of the country's electricity needs to provide a more complete "Xachmaz HPP (ES), that " Doug " PP was built and put into operation a big difference. In addition, the generating capacity of the tourist potential of the region for more efficient use of existing infrastructure is focused on the rise, but also plays an important role in terms of socio - economic development of the region.
According to the information given by the power plant to the Press – release of "Azerenergy" JSC, power units consisting of piston engines designed for all kinds of services for maintenance in accordance with the schedule, the time shown in the last three months .
By the way, within two months of the current year, the company produced 77 million kilowatt - hours of electricity. In particular, in February, 39,2 million kWh of electricity was produced . In 2013, 303.3 million kWh of electricity was produced.
It should be noted that the work to improve the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems for sustainable, stable operation and maintenance of the reporting period as a result of carried out purposeful measures to improve the production of electrical energy into other technical indicators have been achieved.
The information provided by the source is noted that in general, power operates in accordance with the schedule.
Finally, it should be noted that, as in other power plants, attention fire hazard of fire fighting equipment in accordance with the instructions, and they are fully guaranteed.