BAĞLAR EŞ: REYDLƏR VƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM EDİR
“Bağlar Elektrik Şəbəkəsi”nin əməkdaşları son üç ay ərzində şəbəkənin inzibati ərazisinə daxil olan 6 və 10 kV-luq hava xətlərində təmir – bərpa, yeniləmə, dəyişdirmə işləri aparılmışdır. Belə ki, hava xətlərinin zədəli dayaqları dəyişdirilmiş, əyilmiş dayaqlar düzəldilmiş, naqillər tarımlanmış, müxtəlif güclü transformatorlar cari təmir edilmiş, ayrı-ayrı fiderlərin yağ açarları əsaslı təmir olunmuşdur.
Sözügedən EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması hallarının qarşısının alınması üçün mütəmadi reydlər keçirilir. Belə ki, cari ilin fevral ayında keçirilmiş reydlər zamanı 27 qayda pozuntusu (bunun 24-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış, 31,5 min  kilovatsaata yaxın (bunun 27,7 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 1,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin 2 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 90-a yaxın istehlakçının (bunun 79-u məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 139,8 min kilovatsaata yaxın (bunun 114,8 min kilovatsaata yaını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 8,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 73 faizə yaxını ödənilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasında sayğacdan kənar xətt vasitəsilə enerjidən istifadə halına daha çox rast gəlinir. Mənbədən son üç ay ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində əldə etdiyimiz məlumatda o da qeyd edilir ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan III-IV “Bağ”,  və digər 6 kV-lik HX-də dayaqlar basdırılmış və xətt bərpa olunmuşdur. 4 km-dən artıq xət isə təmir edilmişdir. Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator və komplekt transformator məntəqələrində də (TM və ya KTM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 20-dən artıq TM-də avadanlıqlar təmir olunmuş, ümumi gücü 1000 kVA-dan artıq olan beş transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Yeri gəlmişkən, 6 kV-lik “Fider-4”, “Goradil bağ” və “Bağ-4” HX-lərdən qidalanan üç KTM-də istismara verilmişdir. Eyni zamanda “Mehdiabad-1” HX-dən qidalanan gücü 160 kVA olan bir transformator 400 kVA ilə əvəz edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, yanğın təhlükəsizliyi tədbirlərinə uyğun olaraq TM-də, paylayıcı quruluşda, xətlərin mühafizə zonalarında baş verə biləcək hər hansı bir xoşagəlməz hadisənin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə daimi baxışlar keçirilir və aşkar edilmiş nöqsanlar təcili aradan qaldırılır.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidmət ərazisində 14,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakdan 765 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 20 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,3 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 10,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 35 faizdən artıq olmuşdur.   Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumat görə, cari ilin 2 ayı ərzində isə burada 31,6 milyon  kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,2 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə mütləq 15 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 21,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 20 faizə yaxın olmuşdur. Sonda onu da qeyd edək ki,  enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.

BAGHLAR EN: SPOT – CHECKS AND RECONSTRUCTION MEASURES ARE CONTINUED
Network "Baghlar electrical networks" administrative staff in the past three months, including 6 and 10 kV renovated - restore, updates, changes were made​​. So, the weather changed lines stands damaged, bent prop made​​, wires were stretched out in various repairs of transformers, oil circuit breakers were renovated in separate feeders.
According to the information given by mentioned EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, in the electric power company regularly in order to prevent violations. Thus, Rule 27 violations during a raid in February this year ( in 24 consumers (population ) belong to a group of consumers ) have been found . Discovered violations of rules were acted 31.5 kWh ( 27,7 kWh, the majority of consumers ( population) belong to a group of consumers) 1900000 manat use value of the loss of electricity was restored. Incidentally, during the two months of this year, during a raid by 90 consumers ( 79 consumers ( population) belong to a group of consumers) rules have been found thousands of 139.8 kWh ( 114,800 kWh  consumers (population ) belong to a group of consumers) 8.4 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out in 73 percent of this sum to pay the remaining amount paid and the corresponding events are held .
It should be noted that , in violation of the rules on the use of electricity through an external power meter is becoming more common . Source of repair work carried out over the past three months , it should be noted that the information obtained , belonging to the enterprise of the III-IV, " Garden " , and stands 6 kV TL reversed, and the line was buried. The line was restored more than 4 km. The source also said that the factory in transformers and complete transformer substations ( TM or CTM ) in different types of repair work carried out . In particular, the equipment has been repaired more than 20 TM, a total capacity of more than 1000 kVA have been renovated and put in five . Incidentally, 6 kV " feed -4", "Goradil garden " and " Baghlar -4" TL is powered by three - CTP was commissioned. At the same time, "Mehdiabad -1" HX- fed power from 160 to 400 kVA KW has been replaced. should be noted that measures of fire safety in accordance with the RFP, distribution patterns , which may occur in the areas of protection of lines in order to prevent unpleasant incident of the defects found in reviews and eliminated immediately.
The source also said that the area office of the company in February this year was 14.4 million kWh of electricity consumed, the consumption of the previous year and more than 765,000 kWh. Total payments over the same period last year increased by 20  percent. In particular , private consumption by 1.3 million kWh, compared to the same period last year , an increase of 10.1 million kWh. The absolute increase was more than 35 percent. According to information provided by the source , within 2 months of the year and 31.6 million kWh of electricity used. As a result , compared to the same period last year to 1.2 million kWh of consumption , payment shall be increased by 15 percent. In particular , private consumption by 1,8 million kWh, compared to the same period last year , an increase of 21,5 million kWh. The absolute increase was 20 percent. Finally, it should be noted that the work done to ensure a sustainable energy continues.