Respublika enerji sisteminin bütün obyektlərində olduğu kimi, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Astara” elektrik stansiyasında (ES) da növbəti planlı istismar həddinə uyğun aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun vaxtında göstərilmişdir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir. Stansiya işə başladığı gündən bu günə kimi (01.03.2014-cü ilə kimi) 2 milyard 555 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, qışın sınaqlarından üzü ağ çıxan kollektiv cari ilin fevral ayında da yaxşı işləmiş və 21,8 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, müəssisə cari ilin iki ayında da dispetçer qrafikinə uyğun olaraq Cənub bölgəsinin fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatında mühüm rol oynamışdır. Belə ki, sözügedən dövr ərzində burada 43,5 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2013-cü il ərzində isə stansiyada dispetçer qrafikinə uyğun olaraq 259,1 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ildə olduğu kimi, cari ilin iki ayı ərzində də elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək göstəricilər əldə edilmişdir. Mənbə onu da bildirdi ki, son üç ay ərzində 7 aqreqatda texniki qulluq işləri yerinə yetirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, proqnoz tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində stansiya kollektivi səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, burada da yanğın əleyhinə tədbirlər daim diqqət mərkəzindədir. Son üç ay ərzində yanğın su nasosxanalarındakı nasoslara və ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar belə aradan qaldırılır. Xatırladaq ki, ümumi gücü 87 MVt olan “Astara” elektrik syansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir.

ASTARA PP: THE MEASURES ARE IMPLEMENTED IN TIME
From the grid, as well as all the facilities have been built with the most modern technology powerhouse (ES) units "Astara Power Plant" in accordance with the level of care provided in the following planned schedule of all the technical services provided in a timely manner. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule. Since the beginning of the workstation (as of 01.03.2014) 2 milliard ,  555 million kWh of electricity was produced.
According to the information given by the power plant to the Press – release of "Azerenergy" JSC, 21,8 million kWh electric energy was produced in February of the current year. It should be noted that, in accordance with the dispatch schedule for the first two months of continuous supply of the southern region played an important role. Thus, in the period 43,5 million kWh of electricity was produced. It should be noted that during 2013 in accordance with the schedule of dispatching station 259.1 million kWh of electricity was produced .
According to the source, it should be noted that the work to improve the efficiency of equipment, stability and maintenance of transmission and distribution systems work carried out targeted measures to raise the level as last year , within two months of the current year, as well as the production of electricity and other technical indicators high performance is achieved. The source also said that over the last three months of maintenance work carried out 7 units.
According to information provided by the source, quality and reliable transmission of electricity consumers, successfully predicted the performance of the tasks of plant employees worked diligently to actively participate in the maintenance units.
Finally, it should be noted that, as in other power plants, fire safety measures in focus. During the last three months of the fire pumps and fire water pumps were tested vehicles defects were detected and eliminated. Generally, the danger of fire on a regular basis, and the objects found , even the smallest defects are eliminated. Recall that the total capacity of 87 MW "Astara  Power Plant" consists of 10 units.