Ötürücü və paylayıcı şəbəkələrdə işlər böyük vüsət alıb. Avadanlıqların ifrat yüklənmədən qorunması üçün zəruri tədbirlər həyata keçiririb.
“Gədəbəy Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xıdmətinə transformator məntəqələrində (TM) və 10, 6 və 0,4 KV-lik şəbəkələrinin mövcud vəziyyəti barəsində daxil olan məlumata görə, burada istismar işləri nəzərdə tutulan qrafik üzrə aparılır. Dayaqlar daha keyfiyyətliləri ilə əvəz olunur, zərurət yaranan ərazilərdə məftillər dəyişdirilir. Bundan başqa, daha çox yüklənən transformator məntəqələrinin yükü azaldılır, həmin istehlakçılar digər TM-lərə qoşulur. Bu da itkilərin azalması və dayanıqlığın yaxşılaşdırılması baxımından müsbət təsirə malikdir. Müəssisənin xidməti ərazisində son üç ay ərzində isə 10 və 6 kV-lik hava xətlərin 3,5 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərdə aparılmış təmir işləri zamanı həmin bu xətlərin 4,6 kilometrdən artıq hissəsi təmir olunmuşdur. Qeyd edək ki, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 16-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
“Ümumiyyətlə, sözügedən müəssisənin elektrik avadanlıqlarında mövsümə hazırlıq çərçivəsində bütün lazımi tədbirlər icra olunur. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsi məqsədilə mütəmadi reydlər keçirilir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin fevral ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 20 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 96,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 5,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin 2 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 40-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 212,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 12,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin fevral ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 240 min kilovatsaat artaraq 3,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 2,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2013-cü ilin eyni dövründəki istehlakdan 265 min kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır. Qeyd edək ki, cari ilin iki ayı ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 6,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2013-cü ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 766 min kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə isə 1 faizə yaxın mütləq artım qeydə alınmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 4,9 milyon kilovatsaatdan artıq, 709 min kilovatsaata yaxın və 3,4 faiz olmuşdur.

Transmission and distribution network operation reaches its climax. Equipment necessary measures are implemented to protect the extreme loads.
According to the information given by “Gadabay Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, transformer substations (s/s) and 10, 6 and 0.4 kV , in accordance with the information on the current status , planned maintenance is carried out in accordance with the schedule . Bearings are replaced with new, changed wires where necessary. In addition, more loaded unloaded transformer substations , these customers are connected with one another TP. It also has a positive effect in reducing losses and sustainability. Service area of the company in the last three months , and 6 and 10 kV lines were repaired more than 3.5 km . At the same time , during the reconstruction of 0.4 kV and 4.6 km of these lines have been repaired . It should be noted that the balance TP belonging to 16 different types of repair work was carried out.
"In general, the electric company, all necessary measures are taken in preparation for the season. At the same time regularly carried out to gain control over the counter " - said the source told him that in February this year , during a raid in violation of the rules of electricity 20 consumers. Discovered violations of the rules were and acted more 96, 500, 5800 manat use value of the loss of electricity was restored. The report of this sum was repaid. Incidentally, during the two months of this year by more than 40 consumers during spot checks were discovered more than 212 800 , 12 800 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out in the past year , the amount was repaid certain debt of the debtor.
According to the report, other technical and economic performance of the enterprise as a result of a positive trend was observed. So, in February of this year compared with a total consumption of 240 kWh consumed in the same period last year , an increase of 3.1 million kWh. In particular , the constant private consumer group was 2.4 million kWh of electricity consumed in the same period in 2013 , the consumption of more than 265 kWh. Payment for the reporting period compared to the same period last year increased by more than 3 percent. It should be noted that within two months of the current year and the enterprise as a whole amounted to 6.4 million kWh of electricity consumed . As a result , compared with the same period in 2013 , the consumption of 766,000 kWh increased by 1 percent absolute increase was recorded in the payment. In particular , the constant private consumer group , the figures respectively 4.9 million kWh , 709 kW and 3.4 percent.