“GƏNCƏ EŞ”: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİR
“Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin də (REŞ) idarəetmə strukturuna daxil olan   EŞ-lərdə də istehlakçıları daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə son üç ay ərzində geniş həcmli yenidənqurma, eyni zamanda əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Gəncə Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 6 və 10 kV-lik EVX-lərdə aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı həmin bu xətlərin 400 metri də təmir edilmişdir. Eyni zamanda sözügedən gərginlikli xətlərin 120 metri isə yeraltı kabel xəttinə keçilmişdir. İstismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, elektrik şəbəkələrinin yenidən qurulması, elektrik şəbəkəsinin istismarının asanlaşdırılması və elektrik şəbəkəsində itkilərin azaldılması məqsədi ilə 170-ə yaxın dayaq basdırılmış və 2,8 km uzuznluğunda SİP kabel xətti çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 260-a yaxın smartkart tipli sayğac quraşdırılmışdır. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, təmir kampaniyası TM-lərdən də yan ötməmiş və həmin bu dövrdə 44 TM-də təmir edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonun enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
“Həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə, enerji haqlarının ödənilməsində, eyni zamanda elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında da mühüm rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada cari ilin fevral ayında keçirilmiş reydlər zamanı iki istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 24,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1,4 min manartdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 89 faizinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 2 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 20-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 97,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 34 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin iki ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 202.1 milyon kilovatsaata,  o cümlədən daimi əhali qrupu tərəfindən isə 29,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 2 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödəniş mütləq artım isə 1,3 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə 2013-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 3.3 milyon kilovatsaata yaxın artmış və ödənişdə mütləq artım isə 11 faiz olmuşdur. O cümlədən, cari ilin fevral ayında müəssisə üzrə 96,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 1.6 milyon kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1.9 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 14,5 milyon kilovatsaata yaxın  olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14 faizdən çox olmuşdur.

"Ganja Regional Electric Network" (REN), which is part of the management structure in EN more stable and quality supply to consumers in order to ensure that the last three months of extensive renovation, repair work was carried out at the same time.
According to the information given by "Ganja Regional Electric Network" to the Press – release of “Azerenergy” JSC, belonging to the enterprise and 10 kV in 6 different types of repair work carried out in the 400 meters at the time these lines were repaired . At the same time passed the underground cable line and 120 meters above the lines. Operational improve , restore power supply networks , to facilitate the operation of the electric power network and to reduce losses and 2.8 km about 170 length SIP worth underground cable was installed . Along with all the smart cart to introduce about 260 meters. According to information provided by the source , from the repair campaign , the TM- 44 TM- nor were repaired during this period .
By the way, to ensure a more sustainable energy supply in the region is underway. Given the current climate, to ensure the safety of fire in the dry grass CTP TM and cleaned , tested and equipped with fire fighting posts . At the same time , the oil volume of the new equipment and gravel in the bottom part of the oil is monitored.
"Repair work to improve the level of operation , electricity bill payment at the same time preventing the illegal use of electricity plays a vital role in" - said the source told him that the raids were conducted in February this year, violation of consumer rights , and 1400 to 24300 kWh of electricity was restored allowed manat use value . In the report , 89 percent of this amount was repaid . It should be noted that within two months of the year , the company has more than 20 violations loss of 97.7 kWh of electricity was restored to 5.9 manat use value. 34 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity .
The source also said that the company's service territory within two months of the year , 202.1 million kWh , the resident population , including 29.8 million kWh of electricity used . As a result , compared to the same period last year, total consumption increased by 2 million kWh, which is 1.3 percent payment. In particular, a group of private consumption over the same period in 2013 increased by 3.3 million kWh, and the absolute increase of 11 percent. In particular, in February of this year, 96.8 million kWh of electricity was used by the company. Consumption compared with the corresponding period last year, more than 1.6 million kWh. In particular, the constant people consumer group , compared with the same period last year increased by 1,9 million to 14,5 million kWh. The absolute increase was 14 percent.