UCQAR KƏNDLƏRDƏ DƏ ŞƏBƏKƏ YENİDƏN QURULUR
Yeni texnologiyaların tətbiqi - SİP kabel və smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması rayonda elektrik enerjisi təchizatının köklü şəkildə yaxşılaşdırılmasına imkan yaradıb. “Saatlı Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə bu barədə məlumat verərkən bildirdilər ki, rayon mərkəzində, Mustafabəyli, Qıraqlı, Bəylik, Saatlıkənd və Mollavayızlı kəndlərində paylayıcı şəbəkənin yenidən qurulması başa çatdırılıb.
Hazırda yenidənqurma tədbirləri ucqar kəndlərdən olan Azadkənddə davam etdirilir. Artıq burada yeni xətlərin çəkilişi yekunlaşdırılıb və sayğaclar qoyulub. Tezliklə yeni avadanlıqların şəbəkəyə qoşulması təmin ediləcəkdir.
Qeyd edək ki, paylayıcı şəbəkələrin yenidən qurulması istehlakçıların elektrik enerjisi ilə daha da keyfiyyətli və dayanıqlı təminatı üçün möhkəm zəmin yaradır. Yenidənqurma prosesi davam etdirilməklə yanaşı, mövcud elektrik verilişi xətlərinin və avadanlıqların normal istsmar vəziyyətində saxlanılması üçün də tədbirlər görülür. Rayon elektrik şəbəkəsində tərtib edilmiş tədbirlər planına əsasən, 110/35/10 kV-lik “Saatlı-Dartı” yarımstansiyasında 16 MVA-lıq 1 saylı transformatorun mühafizə, avtomatika və idarəetmə dövrələrinin yığılması, eləcə də idarəetmə dövrəsinin yerindən və məsafədən idarə edilməsinin quraşdırılması daxildir. Bundan başqa, 35/10 kV-lik “Saatlı” yarımstansiyasında 10 MVA-lıq 1 saylı transformatorun əsaslı təmiri nəzərdə tutulur. Həmçinin 35/10 kV-lik “Fin-Qaçqın” və “Kirovkənd” yarımstansiyalarının 10 kV-lik tərəfində giriş yağ açarlarının və çıxış fiderlərinin yağ açarlarının yenilənməsi görüləcək işlər sırasındadır.
Şəbəkədən onu da bildirdilər ki, smart-kart tipli sayğaclar quraşdırılan ərazilərdə istehlak edilən elektrik enerjisinin dəyəri tam ödənilir. İndiyədək 6800 istehlakçı sayğacla təchiz edilib. Onların 6200-ü daimi əhali, qalanı isə qeyri- əhali qrupu abonentləridir. Rayon ərazisində bu tipli sayğacların quraşdırılması davam etdirilir.

THE NETWORK IS ALSO RECONSTRUCTED AT OUTSKIRTS VILLAGES
Application of new technologies - SIP cable type and number of smart cards radically improve electricity supply in the region allowed the installation. " Watch electric networks" " power ," the press service of the company , that while information about the region , Mustafabeyli, Giragli, stereotypical and Mollavayızlı, Saatlıkənd completed the restructuring of the distribution network in the villages .
Reconstruction of the most remote villages in the country, which is currently under operation. Meters have already been signed and the construction of new lines . The new equipment will be connected to the network as soon as possible .
It should be noted that the restructuring of the electric power distribution network , as well as provide a solid foundation for the continued provision of high quality and durable . In addition to continuing the process of reconstruction of the existing transmission lines and equipment are taken to keep the case of normal start. In accordance with the action plan was drawn up in the supply network , 110/35/10 kV " Saat darti " № 1 transformer 16 MVA substation protection , automation and control circuits of accumulation, as well as from the control circuit includes installation and remote management . Moreover, 35/10 kV "Clock" 10 MVA transformer substation will repair number 1. also 35/10 kV " Fin Gachgin " and "Kirovkənd" substation input circuit 10 kV and oil output side of the oil circulation feeders updated list of work that to be done.
He also told the network that readers smart - card installed in the areas of electricity consumed is paid in full. Until now, has been fitted consumer 6800 meters. The permanent population of 6200 , and the rest belongs to the group of non-residents . This type of meter installed in the region.