“BAKI İEM”: TEXNİKİ İQTİSADİ GÖSTƏRİCİLƏR YÜKSƏKDİR
Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində yenidən qurularaq istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir. Avadanlıqların istismarı və işlərin mövcud normativ tələblər əsasında aparılması stansiyanın dayanıqlığını daha da artırır. Bu da öz növbəsində texniki iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin fevral ayında burada 51 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin iki ayı ərzində isə 103,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Yeri gəlmişkən, 2013-cü il ərzində stansiyada 539,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ildə olduğu kimi, cari ilin iki ayı ərzində də elektrik enerji istehsalının digər texniki-iqtisadi göstəricilərində yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, son üç ay ərzində əsas boylerdə, 1 və 2 saylı qaz-turbin qurğularının avadanlıqlarında, mazut təsərrüfatının su, buxar və yanğın xətlərində, kompressor təsərrüfatında, dəniz suyu xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik yarımstansiyanın da ərazisində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir. Sonda onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla tamamilə təmin olunmuşdur.

BAKU TPC: TECHNICAL ECONOMICAL INDICATORS ARE IN HIGH LEVEL
After the restoration of electricity to strengthen the independence of recovery plants were put into operation one of the "Baku Thermal Power Center". Existing regulations on the basis of the power plant equipment operation and increased stability. This in turn will help improve the technical and economic indicators. Currently, the station operates in accordance with dispatch schedule.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 51 million kWh electric energy was produced in February of the current year. It should be noted that within two months of the year to 103.4 million kWh of electricity was produced. By the way, the station in 2013 was 539.8 million kWh of electricity.
It should be noted that the work to improve the efficiency of equipment , stability and maintenance of transmission and distribution systems work carried out targeted measures to raise the level as last year, within two months of the year, electricity production and other technical and economic performance achieved .
According to information provided by the source, the main boiler in the last three months , 1 and 2 in the gas turbine equipment, fuel , water, steam and fire lines , compressor, agriculture, sea water lines have been repaired. All of them, in addition to the 110 kV substation and transformer testing various types of repairs were carried out. At the same time carried out repair work on engines and other auxiliary equipment. List of works carried out are rich enough . Finally, it should be noted that , as in other power plants, attention fire hazard of fire fighting equipment in accordance with the instructions, and they are fully guaranteed .