“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, “Füzuli SES” regionların inkişafı proqramı çərçivəsində inşa edilmiş yeni hidrogenerasiya qurğusudur və bir ildən artıqdır ki, istismara verilib. Qurğu üçün Baş Mil kanalı üzərində 40 min ton tutumu olan su anbarı yaradılıb. Anbara toplanan su dörd hidroturbin vasitəsilə generatora ötürülür. Hər bir hidroturbin avtomatlaşdırılmış qapılarla açılıb-bağlanır. Stansiyanın işləməsi üçün nəzərdə tutulan su müəyyən həcmdən artıq olduqda digər xətt vasitəsilə Baş Mil kanalına yönəldirilir.
Stansiyadan verilən məlumatda o da bildirilir ki, 2013-cü ildə burada 22,8 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunub. Bu ilin ilk iki ayında isə istehsal 6 milyon kilovatsaat təşkil edib. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun istismar edilir. Onu da qeyd edək ki, istehsal edilən elektrik enerjisi 110 kilovoltluq “Haramı” yarımstansiyası vasitəsilə respublikanın enerji sisteminə ötürülür.

According to the information given by the Press – release of "Azerenergy" JSC, Fizuli HPP" hydro generation new facility was built as part of regional development and within a year, was put into operation . Device channel Mil created a reservoir with a capacity of 40 thousand tons. Collected water is transferred to the generator through the tank four water turbines . Hydro turbines Each automated door open and close. exceeds a certain limit for operation of the plant and the water channel are sent to another line of the shaft.
According to information provided by the station, where in 2013 amounted to 22,8 million kilowatt- hours of electricity. In the first two months of this year amounted to 6 million kWh. The station is operated in accordance with the dispatch schedule. It should be noted that the production of electricity, 110 kilovolts "Harami" is transmitted to the national grid via substations.