İSTEHLAK VƏ ÖDƏNİŞ ARTMIŞDIR
“Masallı EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində 13.1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ümumi ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 6 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 649 min kilovatsaat artaraq 10 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 3 faizdən çox artmışdır. Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə müəssisə üzrə istehlak 122,6 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə istehlak 1 milyon kilovatsaatdan çox azalmış, ödəniş isə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 91,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da 2012-ci ildəki istehlakdan 3,5 milyon kilovatsaata yaxın azdır. Ödəniş isə 2012-ci illə müqayisədə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır.
Mənbədən təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz məlumata görə, son üç ay ərzində yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq smartkart tipli sayğacların giriş xəttinə 620 metrdən artıq koaksial kabel çəkilmiş, 3 km-ə yaxın 0,4 kV-lik xətt SİP kabel xətti ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərin ümumilikdə 8,6 km-ə yaxın hissəsində əsaslı təmir işləri aparılmışdır. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 10 kV-lik EVX-lərin 2 km-i yenidən qurularaq ümumi gücü 1,3 MVA-ya yaxın olan 2 TM-də istismara verilmişdir. Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, 20 TM-də əsaslı təmir işləri aparılmış və bir transformator isə əsaslı təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin yanvar ayında  keçirilmiş reydlər zamanı 95 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 271,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 16,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 62 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Ümumiyyətlə, burada 2013-cü il ərzində 770-dən artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 2 milyon 854,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 171,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı 2012-ci ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

PRODUCTION AND PAYMENT WERE INCREASED
According to the information given by Masalli” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 13,1 million kWh electric energy was produced and it is 1,1 million kWh more than the consumption of last year. The total amount of payments compared to the same period last year increased by more than 6 percent. In particular , the consumption of private consumer groups, compared with the same period last year increased by 10 million kWh , 649 kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by more than 3 percent. It should be noted that the consumption of the previous year amounted to 122.6 million kWh. As a result , more than 1 million in 2012 , compared with a decline of consumption, payment shall be increased by 6 percent. In particular , the consumption of private consumer group was more than 91, 2 million, or consumption of less than 3.5 million kWh in 2012 . Payment was about 5 percent compared with 2012 .
According to information provided by the source , in the last three months of restoration work in connection with access to the smart cart 620 meters of coaxial cable , 3 km , 0.4 kV cable replaced by SIL. At the same time , a total of 0.4 kV and 10 were reconstructed in 8,6 k. By the way , 2 km of 10 kV with a total capacity of 1.3 MVA, which is the reconstruction of TM -2 was commissioned . It should be noted that repair work belonging to the TM was implemented . Thus, the TM- 20 transformers were repaired and restored and put into operation .
The source also said that , during a raid in January this year were 95 violations acted . As a result, more than 271 900 , 16 300 manat use value of the loss of electricity was restored. In the report, 62 percent of this amount was repaid . In general, during 2013 it was discovered more than 770 violations of more than 2 million 854 300 to 171 400 manat use value losses of electricity was restored. During the reporting period as a result of activities undertaken since 2012 in addition to this amount, the debtor to repay the debt and pay the remaining amount specified in the relevant measures to be undertaken .