YARIMSTANSİYALAR GENİŞLƏNDİRİLİR
Bütün enerji obyektlərində olduğu kimi “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazisində yerləşən bütün yarımstansiyalarda iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra əsaslı təmir və texniki təftiş işləri aparılmış, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit və dayanıqlı işləməsinin, istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində tədbirlər son üç ay ərzində də uğurla davam etdirilmişdir. O cümlədən, 330 kV-lik “İmişli” yarımstansiyasının genişləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq IV “Goranboy” hava xəttinin yuvasının tikinti işləri aparılmış və hazırda bu bölmədə şinləmə işləri davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən qeyd edilən dövrdə görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 110 kV-lik “Böyük Haramı” yarımstansiyasında iki ədəd eynigərginlikli bölmə yaradılmışdır. Eyni zamanda 110 kV-lik I-II “Füzuli”, “Xalac” və “Beyləqan” HX-lərində, 1və 2 saylı 16 MVA transformatorların girişində eleqaz açarları quraşdırılmışdır. Yeri gəlmişkən, bu yarımstansiyanın genişləndirilməsi ilə əlaqədar olaraq mövcud iki transformatorun yeri dəyişdirilərək onun avadanlıqları quraşdırılmış və transformatorlar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə 35 kV-lik “Mollakənd” yarımstansiyasında 3,2 MVA-lıq transformator müasir tipli 6,3 MVA-lıqla əvəz edilmiş, “Axtaçı”, “Qara Nuru”, “Mərəli” və “Şərab Zavodu” yarımstansiyalarında müxtəlif gücdə olan transformatorlar əsaslı təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Saatlı Dartı”, “Cavad”, 35 kV-lik “Aranlı”, “Bəhrəmtəpə”, “Boşçalar” və digər bir neçə yarımstansiyada transformator və onların avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Enerjinin ötürülməsi sistemlərinin sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir”, – deyən mənbə əlavə etdi ki, sistemtəşkiledici 330 kV-lik III “Şirvan” hava xəttinin (HX) dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Eyni zamanda dayaqların ətrafı və xəttin trassası yaşıl kütlələrdən təmizlənmişdir. Analoji işlər 110 kV-lik I-III “Kürdəmir”, IV “Sabirabad”, 35 kV-lik “Sarxanlı”, “Qaralar” HX-lərdə həyata keçirilmiş və eyni zamanda adları qeyd edilən sonuncu iki xəttin hər birində bir neçə dayaq dəyişdirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, digər enerji obyektləri kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Mütəmadi qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmiş, mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Mənbənin verdiyi məlumata əsasən, sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

THE S/S ARE STRENGTHENED
As with all energy facilities "Imishli Regional Electric Network" (REN) in a series of stations in order to improve the work was carried out major repairs and inspection, stable and reliable operation of electricity transmission and distribution systems in order to improve the final succeeds for three months . In particular, the substation 330 kV "Imishli" in connection with the expansion IV "Goranboy"  TL air out of the housing and construction work going on right now this section.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, 110 kV "Boyuk Harami" it was created with the same stretched into two parts. At the same time , 110 kV I-II "Füzuli", "Khalaj" and  "Beylagan" TL, two switches installed at the inlet 16 MVA . Incidentally, in connection with the expansion of the transformer substation to the existing two transformers connected to the network by changing the location of the installed equipment. It should be noted that , 35 kV "Mollakend" 3,2 MVA transformer substation has been replaced with a contemporary 6.3 MW , "Akhtachi", "Gara Nuru", "Mereli" and " Sherab Zavodu" in different substations, transformers refurbished and brought up to normal operating mode . According to the source, in kV "Saatli Darti" 110, "Jawad" 35 kV "Aranli ", " Bahramtepe ", "Boshchalar" and several other substations, transformers and equipment of different types of repair work carried out .
"Energy transmission system in order to increase the hard work of a number of measures have been implemented ," - said the source , adding that the 330 kV overhead line III "Shirvan"  (TL) in order to strengthen the stability of the repair and restoration work was carried out . At the same time , the territory of the stands were cleared of green mass. Moreover, the work of 110 kV I-III " Kurdamir " IV "Sabirabad " 35 kV "Serkhanli", "Gara Nuru" TL done and at the same time , the last two lines in each of the names have been changed several stands.
The source also said that, like other energy facilities, fire safety measures in the spotlight. Remedial actions are carried out on a regular basis. In particular, the transmission lines and substations zone protected areas of dry grass, oil, contaminated oil, cover the treated area with a capacity of equipment, protective equipment, instrumentation have been checked and defects have been eliminated. According to the source, the implementation of these measures, more stable energy economy is a major factor. Given the continuing recovery of the network is one of the main tasks.