“BİLƏSUVAR EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİB
Biləsuvar rayonunda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür. “Biləsuvar Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son illər rayonun elektrik təsərrüfatında xeyli iş görülüb ki, bu da istehlak edilən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha artırılmasına səbəb olmuşdur. O cümlədən, son üç ay ərzində mövsümə hazırlıqla əlaqədar çoxlu təmir-quraşdırma işləri həyata keçirilib. Belə ki, elektrik şəbəkələrinin yenidən qurulması, elektrik şəbəkəsinin istismarını asandlaşdırılması və elektrik şəbəkəsində itkilərin azaldılması məqsədi ilə 3,7 km-ə yaxın özünüdaşıyan izolyasiyalı naqil  (SİP) və smatrkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədi ilə sayğacların giriş xətinə 3,1 km-dən artıq koaksial kabel xətti çəkilmişdir. Eyni zamanda mövcud 0,4 kV-luq hava xətlərinin 1,6 km-ə yaxın hissəsi SİP kabellə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərin 7,2 km-ə yaxın hissəsində əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, istehlakçıların elektrik enerjisinə tələbatını daha da yaxşılaşdırmaq məqsədilə şəbəkə tərəfindən sözegedən dövrdə bir TM quraşdırılaraq istismara verilmiş, üç TM-də əsaslı təmir işləri aparılmış və yükə uyğun transformatorlar əvəz olunmuşdur. Eyni zamanda həmin bu dövrdə bir transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
“İstehlakçılara xidmətin  səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi, sərf olunmuş enerjinin dəyərinin vaxtında ödənilməsi  üçün kollektivimiz öhdəsinə düşən işi layiqincə yerinə yetirmək üçün bütün qüvvələrini səfərbər etmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, 2013-cü il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 88,6 milyon kilovatsaatdan artıq,  o cümlədən daimi əhali qrupu tərəfindən isə 40,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə ümumi istehlak 9,3 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 18 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə 2012-ci illə müqayisədə istehlak 1,4 milyon kilovatsaata yaxın azalmış və ödənişdə mütləq artım isə 4 faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, cari ilin yanvar ayında müəssisə üzrə 7,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da ötən ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 9,3 faiz artmışdır.  O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 565 min kilovatsaat azalaraq 4,4 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur.
Müəsisədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 22 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 50,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması ilə bağlı 455-dən artıq fakt aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar  tərtib edilmişdir. Nəticədə 2 milyon 112.3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 126,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 65 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş, qalıq hissənin ödənilməsi üçün tədbirlər görülür.

Bilasuvar improve power supply is consistent and targeted action. According to the information given by  "Bilasuvar Electric Network " to the Press – release of “Azerenergy” JSC,  energy is very much made in recent years, power consumption has led to an increase in the quality and stability. In particular, during the last three months of the season , a lot of training, repair and installation work is carried out . Thus, the restructuring of the network of electricity supply network operation in order to reduce losses in the electrical network lighten  and 3.7 km of self-supporting insulated wire ( SIP) for the installation of meters and meters smart card line access to more than 3.1 km from the coaxial cable been installed. At the same time, the existing 0.4 kV overhead SIL substituted 1,6 km . Along with all the 10 kV and 0,4   and 7.2 - kilometer section overhaul was carried out.
It should be noted that the demand for electricity consumers in order to improve the network was installed by TM mentioned period, three TP loads were refurbished and replaced in accordance with the transformers . At the same time, the transformers were repaired and put into operation .
"Further improve service to consumers , the cost of the energy spent duty to timely pay the staff were mobilized to perform the job properly ," - said the source told him that in 2013, 88.6 million kWh per year of service now , by a group of people , including 40.1 million kWh of electricity was used . As a result, in 2012 compared to 9.3 million kWh of consumption, payment shall be increased by 18 percent . In particular, the consumption for the population in 2012 compared to 1.4 million kWh decreased and the absolute increase was 4 percent. It should be noted that in January of this year, 7.8 million kWh electric power was used at the enterprise. Consumption compared to the corresponding period of last year, more than 1.1 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by 9.3 percent . In particular, the constant people consumer group , compared with the same period last year, more than 4.4 million , a decrease of 565 thousand kWh .
Enterprise  other information obtained by the enterprise in January this year during the raids were 22 infringements. Discovered violations of rule 3 acted 50,4 kWh loosed electric power was restored value. In addition to this sum in a report last year on the set of the debtor of the debt has been repaid. Finally, it should be noted that during the raids carried out during the last year of violating the rules regarding the use of electricity and more than 455 have been drawn up in accordance with the facts. As a result, more than 2 million 112.3 thousand to 126.7 thousand manat use value of the loss of electricity has been restored . Actions carried out during the reporting period, 65 percent of this sum was repaid , the remainder being taken to the payment section .