PAYLAYICI ŞƏBƏKƏ YENİDƏN QURULMUŞDUR
Ölkə enerjisistemində ənənəvi xarakter daşıyan yenidənqurma və təmir-bərpa işləri cari ildə də geniş vüsət almışdır. Belə ki, nəinki şəhərətrafı zonalarda, həmçinin ölkənin bütün rayon və kəndlərində olan elektrik enerjisi istifadəçilərinin enerji tələbatının dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində növbəti yenidənqurma işləri həyata keçirilir. Belə ünvanlardan biri də İmişli rayon mərkəzidir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, İmişli rayon mərkəzində paylayıcı elektrik şəbəkəsi yenidən qurulmuşdur. Yenidənqurma işləri zamanı 24,6 km uzunluğunda 10 kV-lik xətlər yenilənmiş, fiziki köhnəlmiş Eyni zamanda 4930-dan artıq 10 və 0,4 KV-lik xətlərin dayaqları da yenisi ilə əvəz edilmişdir.
O da qeyd edilməlidir ki, elektrik enerjisinin keyfiyyətinin daha da yaxşılaşdırılması, texniki itkilərin azaldılması məqsədilə yeni güc mərkəzləri yaradılmış və müxtəlif gücdə 30-dan artıq transformatorda dəyişdirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, şəbəkələrin bərpası və yenidən qurulmasından başqa, elektrik enerjisinin uçotunun nizama salınması proqramına uyğun olaraq ilkin ödənişli kartlar vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadəyə görə müasir ödəmə sistemi də tətbiq edilmiş, o cümlədən 7800-dən çox smartkart tipli sayğac quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında dayanıqlıq və keyfiyyət yüksəlmiş, şəbəkələrdə ifrat yüklənmələr aradan qaldırılmışdır. İstehlakçılar arasında aparılan təbliğat işləri sayəsində elektrik enerjisindən təyinatı üzrə istifadəyə daha çox üstünlük vermələri və israfçılıqla istifadənin aradan qaldırılması istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişində dinamik artımın əldə edilməsinə səbəb olmuşdur. Bu da ümumilikdə rayonda enerjisistemin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi istiqamətində müvafiq layihələrin həyata keçirilməsinə müəyyən qədər kömək edəcəkdir.

DISTRIBUTION NETWORK IS RECONSTRUCTED
Traditional character reconstruction and repair of energy has gained momentum this year. So it's only suburban areas, as well as all regions and villages of the country's energy needs for electricity consumers to further strengthen the stability of the works on the reconstruction is carried out. One of these addresses to the regional center.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC, distribution electric network is reconstructed in Imishli. During the reconstruction, the new 24.6 km 10 kV , 0.4 kV in the physical reconstruction of obsolete power to reduce losses in the electrical network operation and 240 km of 0.4 kV overhead self-supporting insulated wires (cables SIP) has been replaced. At the same time, more than 4930 is 0.4 kW and 10 have been replaced by new ones.
It should also be noted that increasing the power quality , new centers of force were constructed in order to reduce the loss of technical and more than 30 different power transformer was changed.
Incidentally, the recovery and reuse of the installation of networks , software, electricity records in accordance with the settlement of electricity through prepaid cards have been applied to modern payment system , smart cart type , including more than 7,800 meters.
It should be noted that , as a result of targeted measures increased stability and quality of power supply , network overload eliminated. Thanks to advocacy work carried out among electricity consumers to give more weight to their intended use and the elimination of wasteful use of electricity consumed in the payment of the purchase price resulted in dynamic growth . In general, it is necessary to further strengthen the stability of the energy projects will help to a certain extent .