Paylayıcı elektrik şəbəkəsi sisteminin dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi və istehlakçıların keyfiyyətli şəkildə elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi istiqamətində ayrı-ayrı şəbəkələrdə geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir. Bu da öz növbəsində enerji daşıyıcıların texniki vəziyyətinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı olmasına  gətirib çıxarır. Həmişə olduğu kimi, ötən ildə də müəssisənin xidməti ərazilərində təmir-bərpa işləri vaxtlı-vaxtında həyata keçirilib və aparılan məqsədyönlü tədbirlər də artıq öz bəhrəsini verir. Təmir-bərpa işləri ilə yanaşı istehlak olunan elektrik enerjisinin haqqının tam şəkildə ödənilməsi də daim diqqət mərkəzindədir.
“Şəmkir EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisə üzrə 26,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 5,8 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur.  Ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə ödəniş mütləq 14 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəticilər müvafiq olaraq 1,5 milyon kilovatsaata və 2,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 7 faiz olmuşdur. Qeyd edək ki, müəssisə üzrə 2013-cü il ərzində ümuni istehlak edilmiş elektrik enerjisinin miqdarı 316,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə ümumi istehlak 20,4 milyon kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 9 faiz olmuşdur. O cümlədən daimi əhali qrupunda istehlak 2012-ci illə müqayisədə 9,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 93,1 milyon kilovatsaatdan çox, ödənişdə mütləq artım isə 10 faizdən artıq olmuşdur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsibiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik xətlərin 14,1 km-ə yaxın hissəsində təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 115 yeni sayğac quraşdırılmışdır ki, bunun da 30-a yaxını smartkart tiplidir. Qeyd edək ki, təmir və yenidənqurma işləri TM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 100-ə yaxın TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, bu işlərlə paralel olaraq elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində də reydlər keçirilmişdir. Belə ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 64 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 982,5 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 59 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 80 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ötən il ərzində isə burada 830 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş və müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Aktlar qanuna müvafiq araşdırılmış və hesabat aparılaraq 13 milyon 102 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 786,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 94 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən ötən il ərzində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 31, cari ilin yanvar ayında isə 6 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

Strengthening the stability of electrical distribution network system and quality of electricity supply to consumers of different networks and implemented a plan of action and work steadily continue. Technical condition of energy, in turn, leads to higher quality and durable. As usual, the last year in the enterprise, as well as repair work was carried out purposeful measures in a timely manner is already bearing fruit. Repairs of electric power  in addition to the payment in full in the spotlight.
According to the information given by “Shamkir” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, In January of this year, 26.2 million kWh of electricity was used by the consumption from the previous year, more than 5.8 million kWh. Compared with the same period last year increased by 14 per cent payment. In particular , the constant private consumer group in accordance with indicators 1,5 million kWh and 2.1 million kWh. The absolute increase was 7 percent. It should be noted that during 2013 in the amount of total 316,5 million kWh of electricity used . As a result , compared to 2012 , total consumption increased by 20.4 million kWh, while the absolute increase of 9 percent. Including a group of private consumption in 2012 compared to 93.1 million , an increase of more than 9.8 million kWh, an absolute increase of over 10 percent.
The source also said that during the last three months of the balance to 10 and 14.1 km of 0.4 kV of the repair work was carried out . At the same time , new 115 meters were installed , of which 30 live type smart cart. Note that from the repair and   TM - touched . Thus, the above-mentioned period of almost 100 different types of repair work carried out on the TM .
By the way, in parallel with these studies , the incidence of illegal use of electricity was to prevent raids. Thus, the company in January during a raid by 64 users to watch full 982.5 kWh electric power was restored allowed 59 manat use value . In the report, 80 percent of this amount was repaid. It should be noted that last year there were 830 violations acted. Investigated in accordance with the law and acts of the current 13 million 102 thousand kWh of electricity was restored allowed to the value of 786.1 weakened. As a result of activities undertaken during the reporting period , 94 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
By the way, for violation of the rules have been found over the past 31 years , in January this year , 6 consumers documents sent to law enforcement agencies to take action.