GƏNCƏ REŞ: TƏMİR KAMPANİYASI DAVAM EDİR
“Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) texniki  göstəricilərin daha da dayanıqlı vəziyyətdə fəaliyyətinin təmin edilməsi, o cümlədən qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Şəbəkədən Gəncə, Göygöl, Samux, Daşkəsən, Şəmkir, Tovuz, Ağstafa, Qazax və Gədəbəy inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində və yarımstansiyalarında  son üç ay ərzində görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, adları çəkilən şəhər və rayonlarda istehlakçıların davamlı elektrik enerjisi ilə təminatı kollektivin ən ümdə tapşırıqlarından biridir. Bu məqsədlə də 35 kV-lik və ondan yüxarı gərginlikli elektrik verilişi xətlərində (EVX)  və yarımstansiyalarda sözügedən dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 110 kV-lik Gəncə-1 yarımstansiyasında eyni gərginlikli I şin sisteminin boşaldıcıları yeni tiplisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 2 saylı 35 kV-lik şinlərarası yağ açarları eleqaz açarlarla əvəz olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı 2 saylı 31,5 MVA-lıq transformatorun 35 kV-lik yağ açarı və cərəyan trnsformatorları yeni tipli eleqaz və cərəyan transformatorları ilə əvəzlənmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “İstilik”, “Gəncə-3” və “Maşınqayırma” yarımstansiyalarında aparılan təmir işlərinə transformatorla yanaşı onların giriş yağ açarlarının və bəzi xətlərin yağ açarlarının təmiri və boşaldıcıların dəyişdirilməsi də daxildir.
Mənbədən 110-35 kV-lik HEVX-də aparılmış təmir işləri ilə bağlı əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, hesabat dövründə xeyli sayda izolyator yenisi ilə əvəzlənmiş, xətlərin müəyyən hissəsi yenilənmiş və metal dayaqların qopmuş hissələri qaynaq edilərək onların konstruksiyasının möhkəmliyi bərpa edilmişdir. EVX-lərin trassası ağac və digər yaşıl kütlələrdən təmizlənmiş və bu istaqamətdə işlər mütəmadi olaraq davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı ardıcıl  tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir. Dayaqların ətraflarının quru otlardan təmizlənməsi işləri aparılır.

GANJA REN: REPAIR WORK IS CONTINUED
Relevant measures are operated in Ganja Regional Electric Network in order to supply consumers with quality electric energy and preparation to winter season. Network Ganja , Samukh, Dashkesen, Shamkir, Tovuz, Agstafa , Gazakh and Gadabay transmission lines and substations in the administrative territories taken during the last three months of the repair and overhaul of "power" According to the press service of the names of cities and regions of continuous power supply to consumers is one of the main demands. For this purpose , the voltage of 35 kV and above transmission lines (TL) and substations of different types of repair work carried out during this period. Thus, the voltage of 110 kV substations Ganja- 1 type I bus system was replaced by a new ship . At the same time, № 2 switches were replaced 35kV tire. All of them , № 2 transformer 35 MVA 31.5 kV oil circuit breakers and current transformers and current transformers replaced.
It should be noted that the above-mentioned period , 110 kV "Istilik", "Ganja-3 "Mashingayirma" engineering " transformer substations, as well as their access to the repair work , as well as some lines of oil circuit breakers , oil circuit breaker includes the repair and replacement of the gap.
110-35 kV overhead source regarding the reconstruction of other information that we have received is noted that during this period a large number of insulators have been replaced with new , upgraded lines and broken parts were welded metal bearings restore was by design . Next TL, free of trees and other green mass , and this work continues direction.
Finally, it should be noted that, in connection with fire safety measures are carried out sequentially. Including territory cleared of dry grass, oil -intensive equipment, oil level , pressure and temperature of storage available in the normal range. Cleaning works are carried out dry grass in the vicinity of the bearings.