TƏMİR İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
“Azərenerji”nin bütün strukturlarında olduğu  kimi, “Siyəzən Elektrik Şəbəkəsi”ndə də istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatında yaranacaq hər hansı bir problemin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə xidməti ərazilərində olan transformator məntəqələri və elektrik verilişi xətlərinə (EVX) baxış keçirilərək aşkar edilmiş nasazlıqların aradan qaldırılması məqsədilə təmir-bərpa işləri müvəffəqiyyətlə həyata keçirilmiş və hazırda davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində şəbəkənin balans mənsubiyyətinə aid olan rayon mərkəzində, Gənclik, Gil-gil çay, Su qəsəbələrində, Ağbaş, Məşrif, Zarat və digər kəndlərdə olan ümumi gücü 2,8 MVA-dan artıq təşkil edən 8 komplekt transformator məntəqəsində (KTM) və 7 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 16 transformator da təmir olunaraq normal iş rejiminə gətirilmişdir.  Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava EVX-lərin (HEVX) ümumilikdə 15 kilometrə yaxın hissəsində əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, 10-dan artıq dayaq yenisi ilə əvəz edilmiş, 40-dan artıq dayaq isə düzləndirilmişdir. Həmçinin eyni gərginlikli xətlərin ümumilikdə 8 km-dən artıq hissəsi dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövrdə 13 km-dən artıq sallaq naqil dartılmış, 5 km-dən artıq məsafədə isə xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, cari ilin yanvar ayında  müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 44 istehlakçının (bunun 42-i məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 73,3 min  kilovatsaata yaxın (bunun 68,8 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 15 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisə üzrə ümumilikdə 10 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 210 min kilovatsaat çoxdur. Ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 4,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 11 min kilovatsaat azdır. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 4,9 faiz çoxdur. 2013-cü il ərzində isə ümumi istehlak 93,1 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə ümumi istehlak 2,1 milyon kilovatsaata yaxın, ödəniş isə 0,4 mütləq  artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 32,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq atım isə 12 faizdən çoxdur.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi və əməyin mühafizəsi məsələləri diqqət mərkəzindədir.

"Azerenergy" JSC, as in all the structures , "Siyezen Electric Network" will supply electrical power services to prevent any problems in transformer substations and transmission lines (TL) was created to troubleshoot and repair detected successfully carried out restoration work continues.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the network belonging to the district center , Genclic, Gil gil chay, Su districts , Akbash , Mashrif, Zarat and other villages with a total capacity of 2, 8 MVA that 8 points (CTP) and 7 different types of repair work was carried out in TM . At the same time , 16 transformers were repaired and brought up to normal operating mode. According to the source , 10, 6 and 0.4 kV TL (TL) in the 15 - kilometer section of the capital and current repairs , more than 10 have been replaced by newer , more than 40 basis aligned. The same general lines as well as modified by more than 8 km. Along with all the above-mentioned period of one wire is stretched by more than 13 km, 5 km distance from the territory of the purified green mass.
Information provided to the source noted that the company in January during a raid 44 consumers ( 42 consumers (population ) belong to a group of consumers ), violation of electricity. Discovered violations of rules were acted and 73.3 kWh ( 68.8 kW , the majority of consumers ( population) belong to the group ) allowed electricity was restored to 4.4 manat use value . As a result of activities undertaken in the report , 15 percent of this sum was repaid and related activities are conducted in accordance balance amount by maturity .
According to information received from the source, in January this year , a total of 10 million kWh of electricity consumed by the company and it is the consumption of 210 thousand more than last year. The total amount of payments compared to the same period last year increased by 7 percent . In particular, private consumption constant consumer group by 4.3 million kWh , 11 kW Power consumption is less than in the same period last year. Payment must be compared with the same period last year , an increase of 4.9 percent . During 2013 the total consumption amounted to 93.1 million kWh. As a result , the total consumption in 2012 compared to 2.1 million kWh , the payment shall be increased by 0.4. In particular , the consumption of private consumer groups, compared with the same period in 2012 , an increase of 6 million more than 32.5 million kWh. More than 12 percent of the absolute stroke.