ZAQATALA EŞ: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILIR
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Zaqatala” EŞ-dən daxil olan məlumata görə, müəssisə üzrə cari ilin yanvar ayında ümumilikdə 7,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 118 min kilovatssat çoxdur. Hesabat dövründə ümumi ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki ödənişdən mütləq 3,3 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 5,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə ötən ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehlak 185 min kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 9 faizdən çox artmışdır. Qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada ümumilikdə 78,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə istehlak 5,9 milyon kilovatsaatdan, ümumi ödəniş isə mütləq 16 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2012-ci illə müqayisədə 2,6 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 51 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödəniş isə 2012-ci il ilə müqayisədə mütləq 17 faizə yaxın artmışıdr.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 40 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və araşdırma aparılaraq 47,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 2,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində isə burada 740-dan artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 1 milyon 527,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 91,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 52 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin xidməti ərazisində ötən il ərzində elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılardan birinin sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, avadanlıqların istismar səviyyəsini yaxşılaşdırmaq məqsədilə müəssənin balans mənsubiyyətinə aid EVX və TM-lərdə yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyat keçirilmişdir. Hazırda bu işlər davam etdirilir. Belə ki, son üç ay ərzində 10 kV-lik xətlərin 2,6 km-ə yaxını, 0,4 kV-lik xətlərin isə 5,3 km-dən artıq hissəsi təmir olunmuşdur. Eyni zamanda 9 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyat keçirilmiş, transformatorlara baxış keçirilmiş və müxtəlif gücdə 90-a yaxın transformatora isə yağ əlavə edilmişdir.

ZAGATALA EN: RECONSTRUCTION MEASURES ARE IMPLEMENTED
According to the information given by Zagatala” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 7,9 million kWh electric energy was used in January of the current year and it is 118 thousand kWh more than the consumption of last year. Total payments to the same period last year, 3.3 percent more than the payment . In particular , the constant private consumer group was used by 5.2 million kWh of electricity. Compared with the corresponding period last year , 185 kWh consumption, payment shall be increased by more than 9 percent. It should be noted that last year the total was 789 million kWh of electricity consumed . As a result , consumption by 5.9 million kWh compared with 2012 , increased by more than 16 percent of the payment. In particular, the consumption of the population, compared with 2.6 million in 2012 , an increase of more than 51 million kWh. Payment of 17 percent compared with 2012.
The source also said that the company in January during a raid on 40 violations of the rule of electricity consumers. Discovered violations of rules were acted and conducted investigative 47,1 kWh of electricity was restored allowed value . In addition to this amount in a report last year on the set of the debtor's debt was repaid. It should be noted that during 2013 more than 740 violations were found here have been developed. Corresponding approximately 1 million 527 200 kWh electricity was allowed value 91,6. As a result of activities undertaken during the reporting period, 52 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
By the way , the company over the past year in the illegal use of electricity consumers in the case of one of the documents submitted to the law enforcement authorities .
According to information provided by the source , in order to improve the level of service equipment owned by TL and reconstruction of TP and different types of repair work carried out . Currently, work is underway. Thus, during the last three months , almost 2.6 km of 10 kV , 0.4 kV was repaired more than 5.3 km . Meanwhile , the TM - 9 were conducted under various conditions , and high power transformers in the transformer oil 90 has been added .