Ulu Öndərin  Azərbaycan döv­lətinin rəhbərliyinə gəlməsindən sonra, bütün sahələrdə olduğu kimi, elektrik enerjisi sistemində də kəskin dönüş yarandı. Bu gün enerjisistemdə müstəsna əhəmiyyətinə görə seçilən, Bakı şəhəri və Bakıətrafı qəsəbələrin, ümumilikdə isə Abşeron yarımadasının elektrik enerjisi təchizatında mühüm rol oynayan “Şimal Elektrik Stansiyası” da ikinci həyatına qədəm qoydu. Burada əsas və köməkçi avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli işləməsi üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Nəticədə ötən dövrlərdə olduğu kimi 2013-cü ildə və cari ilin yanvar ayında da texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin yanvar ayında 208,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində isə 1 milyon 907,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Mənbə, bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək onu da bildirdi ki, mövsümə hazırlıq üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər qrafik üzrə davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələr kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri keçirilir.
Xatırladaq ki, "Şimal" ES-in inkişaf proqramı Azərbaycan Respublikasının rəhbərliyi tərəfindən bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Artıq Yaponiyanın "Toyo Engineering" şirkəti ilə bağlanmış müqavilə əsasında müəssisədə sayca ikinci 409 MVt-lik enerji blokunun tikintisi qrafikə uyğun davam etdirilir.

After joining the leadership system, great leader, as in all fields, there was a sharp turn to the grid. The exceptional importance of the elected urban and suburban towns of Baku , Absheron peninsula in general plays an important role in supplying power "Shimal Power Plant" started a second career. Sustainable and efficient operation of the main and auxiliary equipment for an action plan was developed and implemented. As a result, the last time in 2013 , and in January of this year was higher , technical and economic indicators. Station operated in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of Azerenergy”
JSC, more than 208,1 million kWh electric energy was generated in January of the current year. Lets` noted that, more than 907,1 million kWh electric energy was generated during 2013.
Working with equipment to improve the efficiency of energy transmission and distribution systems , and regular work as a result of targeted measures to increase the production of electric energy in the high results were obtained with other technical indicators. Source , as a logical consequence of actions taken successfully , said that preparations for the work of the season, and other measures provided for continuing on schedule .
By the way, as well as other companies , the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety , fire pumps were inspected and defects have been eliminated. At the same time , the situation was brought to the systems fire alarms were tested . All they train workers for the accident.
Recall that the " Shimal" in the development program continues successfully today ES leadership of Azerbaijan . The Japanese company " Toyo Engineering " under the contract with the company, the second 409 MW power unit construction continues on schedule.