“İmişli Elektrik Şəbəkəsi”ndə elektrik təsərrüfatının fəaliyyətini sağlamlaşdırmaq, istehlakçıların elektrik enerjisi ilə daha da keyfiyyətli və dayanıqlı təchizatını təmin etmək məqsədilə mühüm işlər həyata keçirilib. Bu baxımdan, enerji təsərrüfatında aparılan məqsədyönlü işlər öz bəhrəsini verməkdədir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər rayonlarda olduğu kimi, burada da istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür. Əsas məqsəd, hər il olduğu kimi, bu il də qış aylarında əhalini keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək olmuşdur. Bu məqsədlə rayonun elektrik təsürrüfatında mühüm təmir-bərpa işləri aparılmışdır. O cümlədən, son ay ərzində isə 10 və 6 kV-lik “Vaqif”, III, IV, VII “Şəhər”, “Hərbi hissə”, “Məzrəli” və bu kimi digər hava xətlərinində həyata keçirilmiş müxtəlıif təyinatlı təmir işləri zamanı 4,1 kilometrə yaxın hissə əsaslı və cari təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərdən və transformator məntəqələrindən də yan keçməmişdir. Belə ki, həmin bu dövdə rayonun Hacıbabalı, Qızılkənd, Şahverdili və digər kəndlərində olan 0,4 kV-lik xətlərin 5,5 km-ə yaxın hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 45-dən artıq transformatorda isə əsaslı və cari təmir işləri reallaşdırılmışdır.
Mənbədən daxil olan digər bir məlumata görə, cari ilin yanvar ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 145-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 264,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 15,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində isə burada 3265 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək aktlar tərtib olunmuş, 8 milyon 405,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 504,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 17 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsbət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə cari ilin ilin yanvar ayındakı ümumi istehlak ötən ilin eyni dövründəki istehlak ilə müqayisədə 282 min kilovatsaat artaraq 23,3 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə ötən ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq bir faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 7,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 3,2 milyon kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq bir faizə yaxın artmışdır. Sonda onu da qeyd edək ki, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumilikdə 209,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə istehlak 19,8 milyon kilovatsaat, ödəniş isə mütləq 4 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2012-ci illə müqayisədə 16,9 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 65 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur.

Important measures are implemented at Imishli Electric Network” in order to supply the consumers with  much more quality electric energy and improving of electric energy economy. And carried out measures in the line of it give its results.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, systematical and purposeful measures are implemented in the line of much more improving of electric energy supply there as at other energy sources. The main objective is , like every year , this year is to provide reliable electricity in the winter. Repair work was carried out at an electric economy of the region. In particular, during the last month " B. " 10 and 6 kV , III, IV, VII, " City ", "military unit " , "Comparative analysis " and other air lines different repair work carried out within 4.1 km parts .
Please note that renovations belonging to 0.4 kV lines and transformer substations touched . Thus , this region Hacıbabali, Gizilkend, and other villages Shahverdili 0,4 kV , 5.5 km from the various types of repairs performed . At the same time, more than 45 of the repair work has been carried transformers.
According to another source , the area service company during a raid in January this year , more than 145 have been found in violation of consumers. Discovered violations of rules were acted and 264300 kW allowed electricity was restored to 15,9 manat use value . In addition to this amount in a report last year on the set of the debtor's debt was repaid . It should be noted that during the past year have been found in violation of the acts of 3265 , more than 8 million 405 600 to 504 300 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out during the reporting period , 17 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
According to the report, other technical and economic performance of the enterprise as a result of a positive trend was observed. So, in January of this year compared with total consumption of 282 kWh consumed in the same period last year , an increase of 23.3 million kWh. Payment in comparison with the same period last year increased by more than one percent. In particular , the constant private consumer group was 7,4 million kWh of electricity consumed in the same period last year and more than 3.2 million kWh. Payment for the reporting period compared to the same period last year increased by one percent. Finally, it should be noted that during the past year , has been used a total of 209.7 million kWh of electricity . As a result , in 2012 , compared to 19.8 million kilowatt-hours of consumption, payment shall be increased by more than 4 percent . In particular, the consumption of the population in 2012 , compared with 16.9 million kWh, which is 65 million kWh.