İSTİSMARIN KEYFİYYƏTİ YÜKSƏLDİLİR
Quba rayonu elektrik enerjisi ilə ümumi uzunluğu 1080 kilometrə yaxın 10 və 6 kV-lik və 1530 km-ə yaxın 0,4 kV-lik elektrik veriliji xətləri (EVX) vasitəsilə qidalanır. Şəbəkənin balansında ümumi gücü 210 MVA-dan artıq olan 1180-ə yaxın transformator mövcuddur.
“Quba Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ümumilikdə xidməti ərazi üzrə tələbatçıların dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchizatı normal şəkildə təmin olunmuşdur. Bununla belə, hazırda istehlakçıları daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə bir sıra xətlərin yenidənqurulmasına ehtiyac vardır. İlk növbədə 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə mövcud elektrik xətlərinin müasir standartlara cavab verən xətlər ilə əvəzlənməsi, həmçinin itkilərin azaldılması məqsədilə HX-nin SİP kabellə əvəz edilməsi zəruridir. Bununla bağlı işlər davam etdirilir.
Qeyd edək ki, ötən ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində olan 10 və 0,4 kV-lik xətlərin 12 km-i təmir edilmiş, 70 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və xeyli sayda izolyator dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə HX-nin SİP kabellə əvəz edilməsi məqsədilə 14 aralıq dayaq quraşdırmaqla 2,5 km-ə yaxın SİP kabel xətti çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lər üzrə 7,2 km məsafədə budama işləri aparılmış, 11,6 km məsafədə sallaq naqillər tarımlanmış, 25 dayaq düzləndirilmişdir. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 40-dan artıq TM və KTM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 15,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 4 milyon kilovatsaat çoxdur. 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə 8 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,1 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 9,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 14 faizə yaxın olmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində isə istehlak 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9,8 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 141,5 milyon kilovatsaatdan çox olmuşdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən 12 faizə yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,1 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 79,4 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə mütləq artım isə 11 faizdən çox olmuşdur.

QUALITY OF EXPLOITATION IS INCREASED
Guba district with a total length of 1,080 km of electricity, 10 and 6 kV and 0.4 kV lines almost 1530 km (TL), passing through . The balance of the total capacity of the network to 210 MVA, which are available in 1180 .
According to the information given by " Guba Electric Network" to the Press – release of   "Azerenergy" JSC , said the press service of the company, the service area has a stable power supply to consumers in the usual manner . However, currently, in order to provide users with various qualities of power, there is a need for renovation . First of all , the existing power line 0.4 kV distribution network and replace it with modern lines , as well as reduce losses HX-SIL cable must be replaced. In connection with this work is underway .
It should be noted that during the last three months of last year at the plant 10 and 12 km of 0.4 kV lines were repaired and replaced by new ones and a lot of 70 insulators were changed . At the same time TL 0,4 kV distribution networks to replace SIL type intermediate support SIP cable 14 has been installed and the installation is about 2.5 km . In addition, these 10, 6 and 0.4 kV conducted at a distance of 7.2 km along the power lines, hanging wires were stretched at a distance of 11.6 km , 25 stands. By the way, belonging to TP and CTP enterprises in more than 40 different types of repair work carried out .
The source also said that in December last year to 15.4 million kWh of electricity was used by the company , that the consumption of 2012 kWh more than 4million. Compared with the same period in 2012 , while the absolute increase of 8 percent. In particular , the consumption of the population in 2012 to 3.1 million kWh , compared to the same period increased by more than 9.2 million kWh. The absolute increase was 14 percent.
It should be noted that during 2013 compared with the same period in 2012 , a year and consumption by 9.8 million kWh , an increase of more than 141.5 million kWh. Payment of the same period in 2012 , an increase of 12 percent. In particular , private consumption , compared with the same period in 2012 , an increase of 79.4 million kWh to 1.1 million kWh, while the absolute increase of 11 percent.