“Samux Elektrik Şəbəkəsi”ndə istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər davam etməkdədir. Bu barədə müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, rayonun elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində vəziyyət qənaətbəxşdir və hazırda istehlakçılar daha keyfiyyətli və dayanıqlı enerji ilə təmin edilirlər.
Elektrik enerjisi ilə təchizat sahəsində vəziyyətin qənaətbəxş olmasının rayonun elektrik təsərrüfatında görülmüş əsaslı və cari təmir işlərilə bağlı olduğunu bildirən mənbə qeyd etdi ki, elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər həyata keçirilir. Bütün imkan və qüvvələr ötürücü və paylayıcı şəbəkələrin istismar səviyyəsinin yüksəldilməsinə yönəldilib. Müəssisənin  xidməti ərazisində mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən ötən ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik HX-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin 2,6  km-ə yaxın hissəsi də təmir olunmuşdur. Paralel olaraq analoji təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərdə də aparılmış və 2,6 km uzunluğunda xətt əsaslı təmir olunmuşdur.  Eyni zamanda 100-ə yaxın sayğac quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində yerləşən 56 TM-də də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, ümumi gücü 1,7 MVA-dan artıq olan 6 transformator da əsaslı təmir olunaraq normal iş rejiminə gətirilmişdir.
2013-cü il ərzində müəssisə üzrə 106,4 milyon kilovatsaata yaxın (bunun 24,2  milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib) elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ildəki istehlakla müqayisədə 3,4 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur.  Daimi əhali qrupu üzrə bu göstərici isə 222 min kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə ümumi ödəniş mütləq 6 faizdən çox, daimi əhali qrupunda isə mütləq 10 faizdən artıq olmuşdur. O cümlədən, ötən ilin dekabr ayında isə 7,8 milyon kilovatsaata yaxın (bunun 3,9 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib) elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə istehlak 1,1 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. Daimi əhali qrupunda isə bu göstərici 1,8 milyon kilovatsaata yaxın, ödənişdə mütləq artım isə 8 faizdən çox olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2013-cü il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 470-ə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkarlanmışdır. Bu qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılıb və 4 milyon 853,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 291,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 97 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür. Yeri gəlmişkən, ötən ilin dekabr ayında isə aşkar edilmiş 34 qayda pozuntusuna görə, 332,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 19,9 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.  Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2013-cü il ərzində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 15 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

EXPLOITATION LEVEL IS INCREASED
Samux Electric Networks" in the supply of electricity continues to improve, consistent and targeted action. According to the information given by the enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, electricity supply situation in the region is satisfactory, and consumers are provided high quality and sustainable energy.
The power supply in the region's economy is in a satisfactory condition and repair work done , which is connected to the sources noted that a number of measures aimed at improving the supply of electricity is carried out. All allow you to raise the level of exploitation and electricity transmission and distribution networks. The service area of the company has been some repair work in order to prepare for the season. During the last three months of last year , including TL -10 kV for repair work is carried out in another part of the line was restored about 2.6 km . Parallel belonging to the same repair work carried out on the 0.4 kV and 2.6 km long line was restored. At the same time , nearly 100 meters.
It should be noted that in the territory of the enterprise service, TM- 56 repair work was carried out with a total capacity of 1.7 MVA 6 overhaul and brought to normal operation .
In 2013, 106.4 million kWh in the company (it was produced by a group of resident population of 24,2 million kWh ) of electricity was consumed , consumption in 2012 , compared with more than 3.4 million kWh. While the figure for the population of 222 000 kWh. As a result , the total payment of 6 percent compared to 2012, more than 10 percent of the group of resident population . In particular, in December last year and 7.8 million kWh (about 3.9 million more than was consumed by a group of resident population ) of electricity was consumed. As a result, compared with the same period in 2012 , increased consumption by 1,1 million kWh. Private group, the figure 1800000 kWh , while the absolute increase of 8 percent.
The source also said that the area office of the company in 2013 during raids, nearly 470 violations of rule of electric power was discovered. Acted in violation of this rule and 4,000,000 853.5 291.2 kWh of electricity was restored allowed value . Actions carried out in 97 per cent of this amount has been repaid, and appropriate action will be taken to pay the remaining amount. By the way, discovered in December last year for violation of rule 34, 332.4 and 19.9 kWh of electricity was restored allowed value . It should be noted that the violations were discovered during 2013 by 15 consumers documents submitted to the law enforcement authorities to take action.