TƏMİR KAMPANİYASININ GEDİŞİNDƏ PROBLEM YOXDUR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, qurğu və avadanlıqlarda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması qazaxlı energetiklərin ən mühüm vəzifələrindən birinə çevrilib.
“Qazax Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, xidməti ərazidə istehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatının daha keyfiyyətli şəkildə təmin edilməsi məqsədilə 2013-cü ilin son üç ayı ərzində şəbəkənin xidməti ərazisində olan müxtəlif güclü 16 transformator məntəqəsi əsaslı və cari təmirdən çıxarılıb və gücü 250 kVA olan bir transformator da əsaslı təmirdən sonar təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. 10 və 0,4 kilovoltluq elektrik verilişi hava xəttində 2,1 km uzunluğunda əsaslı və cari təmir işləri aparılıb və100-dən çox sayğac quraşdırılmışdır. Eyni zamanda, 330, 110, 35, 10, 6 kilovoltluq hava xətlərinə baxış keçirilib, xəttin mühafizə zolağına düşən yaşıl kütlələr təmizlənib. Bütün bunlarla yanaşı iki ədəd 10 KV-lik vakuum açarı da quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, ötən ildə də enerji itkisinin israfçılığının qarşısının alınması istiqamətində müvafiq işlər həyata keçirilib. Təkcə onu qeyd etmək yerinə düşər ki, “Qazax” EŞ-in əməkçiləri rayonun kəndlərində həyətyanı sahələrdən xeyli sayda sayğacı xüsusi qutularda, baxış üçün maneəsiz yerə çıxarıblar.
Şəbəkədən daxil olan məlumata əsasən, 2013-cü il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 74,3 milyon kilovatsaatdan, o cümlədən dekabr ayında isə 7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Daimi əhali istehlakçıları üzrə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 31,2 milyon kilovatsaata və 3,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə ümumi istehlak 1,1 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 2 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 528 min kilovatsaatdan çox azalmış və ödənişdə mütləq artım isə bir faizdən çox olmuşdur. Yeri gəlmişkən, 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə ötən ilin dekabr ayındakı istehlak 163 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 7 faiz olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçıları üzrə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 103 min kilovatsaatdan çox azalmışdır.
“Elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılar hələ də var”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, 2013-cü il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 216 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilib. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq formada aktlaşdırılıb və 1 milyon 291,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 77,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı 2012-ci ildə aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. O cümlədən, ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 26 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmiş və 173,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 10,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, hazırda rayon üzrə təmir işlərinin və reydlərin keçirilməsi davam etdirilir.

THERE IS NO PROBLEM IN THE LINE OF REPAIR MEASURES
In order to provide consumers with reliable and quality electric power substations , plants and maintenance and repair work , minimizing power has become one of the most important tasks.
According to the information given by “Gazakh Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the electricity needs of consumers in the area of services to ensure the quality of the last three months of 2013 , the network belonging to 16 different power transformer overhaul and maintenance of 250 KVA transformer was removed and connected to the network after an overhaul . 10 km in length and 0.4 to 2.1 service kV overhead line and overhaul work proceeded və100 meters. at the same time , 330, 110, 35 , 10, 6 kV overhead lines examined , cleaned the line right green masses. Moreover, these two units were installed on 10 vacuum circuit breakers .
Note that in the previous year relevant work has been done to prevent energy loss israfcılıgının. It should be noted that " Gazakh EN " - workers in the villages in the courtyard of a large number of meter boxes , visitors have taken place without obstruction.
Over the network , the company in 2013, was used for a total of 74.3 million kWh per year , while in December, including 7 million kWh of electricity. These indicators on the constant private consumer groups, respectively, 31.2 million kWh and 3.1 million kWh. As a result , in 2012 compared to 1.1 million kWh of consumption , payment shall be increased by 2 percent. In particular , the constant people consumer group , compared with the same period in 2012 decreased by 528,000 more than the absolute increase was more than one percent. By the way, compared to the same period of 2012 Consumption 163 kWh in December last year increased , the absolute growth rate of 7 percent. In particular, the consumption of individual consumers as compared to the same period in 2012 decreased by 103 thousand kWh.
"Illegal use of electricity consumers still" - said the source told him that the service area of the company in 2013 during raids were 216 violations of rule of electric power. Discovered violations of rule 1million 291,8 thousand acted and 77,5 kW of electric power was restored allowed value . In addition to this amount as a result of activities undertaken in 2012 on the set of the debtor's debt was repaid . By the way, during a raid in December last year in the kit of 26 consumers were found 173.8 10.4 kWh of electricity was restored allowed value . Finally, it should be noted that the renovation work, and the district continues to raid.