İstehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması məqsədilə “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”nin (YGEŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və yarımstansiyalarda ötən ilin son üç ayı ərzində bir sıra mühüm işlər yerinə yetirilmişdir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən dövrdə 330 kV-lik Yaşma yarımstansiyasında I-II “Yaşma” HX-lərin eleqaz açarları və avadanlıqları təmir olunmuşdur. 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında isə 110 kV-lik II “Poladəritmə”, I “Xırdalan” hava xətlərinin (HX) yağ açarları və avadanlıqları təmir edilmiş, I-II “Masazır” HX-lər üçün isə eleqaz açarlı yuva quraşdırılmışdır. Eyni zaamanda 1 və 2 saylı 200 MVA avtotransformatorların giriş yağ açarları vakuum tipli açarlarla əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı hər iki yarımstansiyada 500 kVA gücündə generator da quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Sumqayıt-3”, “135 saylı”, “Sumqayıt-2” və “Kimyaçılar” yarımstansiyalarından çıxan HX-lərin müxtəlif tipli açarlarında da təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda yarımstansiyaların binalarında da yenidənqurma və təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Şitalçay”, “SAZ-1”, “SAZ-2”, “Ceyranbatan”, “Əliağa Vahid” və digər bir neşə yarımstansiyada da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən güc transformatorları və onun avadanlıqları təmir edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə YGEŞ-in xidməti ərazisində yüksək gərginlikli elektrik verilişi xətləri üzrə də müvafiq bərpa işləri icra edilmişdir.  Belə ki, 330 kV-lik I “Abşeron” HX-də iki dayaqarası aşırımda naqillər və bir neçə dayaqda isə ildırımötürücü troslar təmir edilmiş, eynı zamanda həmin bu trosların armaturuna yuxarıdan baxış keçirməklə yoxlanılmışdır. 500 kV-lik II “Abşeron” HX-də isə bir neçə dayaqda izolyator dəyişdirilmiş, anker dayaqlarda ilgəklər (şleyflər) təftiş olunmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, icrası reallaşdırılan tədbirlər enerji ötürücülərində dayanıqlığın  yüksək səviyyədə təmin edilməsinə geniş imkanlar açır.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar olaraq ərazidən quru otlar təmizlənmiş, yarımstansiyaların bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir. Eyni zamanda qəza yağ tutumlarına baxış keçirilmiş, qurunt sulardan təmizlənmişdir.
Cari ildə nəzərdə tutulmuş təmir-tikinti işlərindən danışan mənbə onu da bildirdi ki, 110 kV-lik “Ceyran Batan” yarımstansiyasında 6 və 35 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun yenidən tikilməsi, 330 kV-lik “Yaşma” yarımstansiyasında 2 saylı 240 MVA avtotransformatorun, 110 kV-lik “SAZ-1” və “SAZ-2”, “Şamaxı” yarımstansiyalarının hər birində müxtəlif gücdə bir ədəd güc transformatorlarının təmirı də cari ilin təmir qrafikində nəzərdə tutulmuşdur.

EFFECIENTY IS MUCH MORE INCREASED
Lots of important measures were implemented at TL and s/s belonging to Sumgait High Voltage Electric Network in order to increase of service quality and preventing  of technological losses during last three months of the current year.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, Yashma 330 kV I-II " jasper " MV and equipment TL schemes have been renovated. 220 kV "Senaye Govshaghi " 110 kV II " Steel" I "Riga " TL (TL), oil circuit breakers , and repair equipment , I-II, " Masazir " switch is set for TL. Access to 200 MVA autotransformers 1 and 2 in the same period vacuum type oil circuit breakers were replaced. Furthermore,  these two substations 500 KVA generator set.
It should be noted that the above-mentioned period , 110 kV "Sumgait -3", "№ 135" , «Sumgait - 2" and " Chemists " from the substation switches of different types of TL carried out repairs. At the same time , the reconstruction and repair work carried out in the premises of substations.
Incidentally kV "Sitalchay" 110 " SAZ - 1", " -2 SAZ " " Jeyranbatan " " Aliagha Vahid ," and various other types of repairs performed on several substations, power transformers , including has been restored .
The information provided by the source said that in order to increase the stability of high voltage power lines in the area of ​​enterprise service restoration work was carried out on the same. Thus, the 330 kV "Absheron"  TL stand between two wires and cables have been renovated several stands in the lightning rod , fittings , cables from the top of the review were checked at the same time . 500 kV II " Absheron " TL insulators were changed several stands, stands anchor studs ( loops ) were tested .
It should be noted that the implementation of measures to ensure a high level of sustainability provides opportunities for energy transmitters .
The source also said that the herbs dry cleaning area in relation to fire safety , electrical power substations, oil level is checked , and all the fat has been brought to normal levels. At the same time , the breakdown of fat relations have been checked and cleaned groundwater.
Repair and construction work provided for in the current year , the source told him that the 110 kV "Jeyran Batan"   and reconstruction of 35 kV distribution system , 330 kV " jasper " 240 MVA transformer substation number 2, 110 kV " SAZ - 1 " and " SAZ -2 ", " Shamakhi " substation power transformers , one for each type of repair , maintenance repair schedule is.