Son dövrlər “Qusar Elektrik Şəbəkəsi”nin enerji təsərrüfatında aparılan məqsədyönlü tədbirlər öz bəhrəsini verməkdədir. Belə ki, rayonun elektrik enerjisinin təchizatı ilə bağlı heç bir problem yoxdur, istehlakçı qrupların hamısı keyfiyyətli və stabil elektrik enerjisi ilə təmin olunur.
Yeri gəlmişkən, rayonun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı 620 km-ə yaxın 10 və 6 kV-lik, 1080 km-ə yaxın 0,4 kV-lik EVX-lər və ümumi gücü 90 MVA-ya yaxın olan 580-dan artıq transformator vasitəsilə həyata keçirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər cari ildə də həyata keçiriləcəkdir. Ötən ilin son üç ayı ərzində isə 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 10,7 km-ə yaxın hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, 35-dən artıq dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda 10-dan artıq aralıq dayaq quraşdırmaqla 500 metrə yaxın SİP kabel xətti çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin 9 km-nin qabariti bərpa edilmiş, 60 dayaq düzləndirilmiş və xətt boyunca budama işləri aparılmışdır. Bu dövr ərzində güc artımı ilə əlaqədar Gündüzqala və Kuzun kəndlərinin hər birində bir transfor mator daha güclüsü ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 9 KTM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və şəbəkənin balansına daxil olan transformatorlara yağ əlavə edilmişdir.
Qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində ötən ilin 12 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 120 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək aktlaşdırılıb. Nəticədə 523 min kilovatsaatdan çox itirilmiş elektrik enerjisinin 31 min 380 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilib. Həmin məbləğin təqribən 53 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilib, qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Həyata keçirilmiş və hazırda davam etdirilən işlər paylayıcı şəbəkənin daha da səmərəli və dayanıqlı işləməsinə imkan verəcəkdir” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 8,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 3,1 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 33,4 faiz çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 865 min kilovatsaatdan çox artaraq 2,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 21 faiz olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, 2013-cü il ərzində ümumi istehlak 2012-ci ildəki istehlakla müqayisədə 13 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 64,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. 2012-ci ilə nisbətən 2013-cü il ərzində istehlak edilmiş elektrik enerjisinə görə ümumi ödəniş mütləq 24 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 31,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur ki, bu da 2012-ci ildəki istehlakdan 4,1 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 12 faizdən artıqdır. “Qusar elektrik şəbəkəsi”ndə zəruri tədbirlər davam edir.

Carried out measures at “Gusar Electric Network” give results. Thus, the local branches of the covered no problem with the power supply is a high quality and stable all groups access to electricity.
By the way , the power supply 620 km of 10 and 6 kV , 0.4 kV up to 1080 km and with a total capacity of 90 MVA outside through more than 580 available.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of
“Azerenergy” JSC, electric energy to improve important measures will be implemented in the current year . During the last three months of last year , to 10.7 kV km in various types of repairs 10, 6 and 0.4 conducted more than 35 booths were changed . At the same time, more than 10,500 m SIP cable has been installed by installing a temporary basis. In addition to these 10, 6 and 9 km of 0.4 kV , the clearance was restored , 60 stands and trimming work was carried out on the line. During this period , due to the increased power and Gunduzgala, Kuzun villages have been replaced with a more powerful engine . At the same time, various kinds of repair work is carried out on 9 CTP included in the transformer oil was added to balance the network.
It should be noted that the area office of the company within 12 months of last year , 120 violations were made during raids . As a result , more than 523,000 kWh of electricity was restored allowed 31,000,380 manat use value. Approximately 53 percent of this sum was repaid , the appropriate action is taken to pay the remaining amount. The work carried out in the framework of the distribution network will enable more efficient and sustainable " - source also noted that in December last year to 8.4 million kWh of electricity was used by a company that in 2012 more than 3.1 million kWh , compared with the same period consumption. Payment must be compared with the same period in 2012 , an increase of 33.4 percent . in particular , the consumption of the population in 2012 was more than 865,000 over the same period increased by more than 2.9 million . absolute increase was 21 percent.
The source also said that during 2013, compared with total consumption in 2012 to 13 million kWh consumption increased by more than 64.9 million kWh. 2012 compared with 2013, the total payment for electricity consumed during the year increased by 24 percent. In particular , the consumption of the population of 31.4 million kWh, or kilowatt-hours in 2012 , the consumption of more than 4.1 million. Absolute increase of more than 12 percent. "Gusar electrical networks" is realized .