Əhalinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı bölgələrdə ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülməkdədir. “Ağstafa Elektrik Şəbəkəsi” rayon ərazisində elektrik enerjisinin daha da dayanıqlı və keyfiyyətli paylanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin dəyərinin ödənilməsi istiqamətində fəaliyyətini uğurla davam etdirir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisi ilə təminatı daha da yaxşılaşdırmaq, qış mövsümündə istehlakçıların elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədi ilə mühüm işlər görülüb. Belə ki, ötən ilin son üç ayı ərzində 10-0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində ümumilikdə 10,4 kilomerdən artıq naqildə təmir işləri görülmüşdür. Eyni zamanda 600 metr uzunluğunda yeni 0,4 kV-lik kabel xətti çəkilmiş və 70-ə yaxın sayğac quraşdırılmışdır. Rayon ərazisində müxtəlif gücdə 30-dan artıq transformator məntəqəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 400 kVA gücündə bir transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Ümumiyyətlə, rayonun elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində enerji təchizatı daha da möhkəmlənmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, təmir işləri ilə yanaşı elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində də reydlər davam etdirilir. Təkcə ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 34 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 190,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 11.4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Ümumiyyətlə, burada 2013-cü il ərzində 210-a yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 833,4 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 50 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 79 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2013-cü il ərzində aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 18 istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə ümumilikdə 8,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,7 milyon kilovatsaat çoxdur. Ümumi ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 17 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 3,6 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,8 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 6,3 faiz çoxdur. Mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2013-cü il ərzində isə ümumi istehlak 90,9 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə istehlak 6,3 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə 11 faizə yaxın mütləq artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu tərəfindən istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 222 min kilovatsaata yaxın artaraq 24.2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizə yaxındır.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi və əməyin mühafizəsi məsələləri diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər bu istiqamətdə mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

Systematical and purposeful measures are implemented in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. "Agstapha Electric  Network" are more stable and reliable distribution of electricity in the region , preventing commercial losses , to pay the cost of electricity consumption continues to operate successfully .
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC , the area service company to improve nutrition , uninterrupted power supply during the winter season , to provide consumers with the most important work has been done . Thus, during the last three months of last year 10-0,4 kV lines exceeding 10,4 km falsification has been renovated. At the same time , the new 0.4 kV , 600 meters long and 70 meters of cable . Various power transformer station in the area with more than 30 different types of repair work carried out and through 400 kVA have been repaired and put into operation . In general , the measures that have been taken in the region has further strengthened the power .
According to the source , along with renovations to prevent the unlawful use of electricity in the raids continued . Only in December last year during a raid 34 violations were detected and acted . Acts of 11400 to 190400 kW electricity was restored allowed use value . Overall, 2013 was approximately 210 violations 833400 kWh of electricity was restored allowed 50,000 manat use value . Actions carried out in 79  per cent of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay remaining amount. It should be noted that the violations were discovered during 2013 by 18 consumers documents submitted to the law enforcement authorities to take action.
According to information received from the source, in December last year to 8.9 million kWh of electricity consumed by the company as a whole , and this consumption is 1.7 million kWh more than in the same period last year . The total amount of payments compared to the same period in 2012 increased by 17 percent. By the way , the consumption of 3.6 million kWh in a private consumer group that in 2012 the consumption of more than 1.8 million kWh. Payment must be compared with the same period in 2012 , an increase of 6.3 percent . According to the source , it should be noted that in 2013 the total consumption of 90.9 million kWh per year. As a result , in 2012, compared to 6.3 million kWh of consumption , payment shall be increased by 11 percent. In particular , the consumption of private consumer groups as compared with the corresponding period in 2012 , an increase of 24.2 million kWh 222 kWh. Absolute increase close to 6 percent.
By the way , as well as other facilities , fire safety, and occupational health and safety in the spotlight. To raise the level of  professionalism and constant attention. Emergency Preparedness For this , various training courses. Occupational health and safety at the proper level . Employees are regularly instructed in this direction.