ENERJİ TƏCHİZATININ DAHA DA YAXŞILAŞDIRILMASI İSTİQAMƏTİNDƏ TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
Son dövrlər Kürdəmir Elektrik Şəbəkəsi”nin enerji təsərrüfatında həyata keçirilən tədbirlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Bu barədə Kürdəmir EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə məlumat verilib və bildirilib ki, rayonun elektrik enejisinin təchizatı ilə bağlı heç bir problem yoxdur. Mənbənin bildirdiyinə görə, bütün istehlakçı qruplar daha da keyfiyyətli və dayanılıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
Qeyd edək ki, istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər bu gün də davam etdirilir. Elektrik şəbəkəsinin xidməti ərazisində dirəklərin yenisi ilə əvəz olunması, dayaqların düzləndirilməsi, traverslərin quraşdırılması, naqillərin dartılması və ərazinin yaşıl kütlədən təmizlənməsi və s. istiqamətində mühüm işlər görülür. Məsələn, 2013-cü ilin son üç ayında  10 kV-lik I-II “Şəhər”, “Qarabağ”, “Nizami”, “Məmmədli” və s. eyni zamanda rayonun Şığırlı, Carlı, Qarabucaq və digər bir neçə kəndində olan 0,4 kV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı sözügedən xətlərin ümumilikdə 13,1 km-ə yaxın hissəsi təmir olunmuşdur. Eyni zamanda müxtəlif gücdə 44 transformator da təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmiş və təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Şəbəkədən daxil olan məlumata əsasən, 2013-cü il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 131,1 milyon kilovatsaatdan, o cümlədən dekabr ayında isə 13,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Daimi əhali istehlakçıları üzrə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 56,4 milyon kilovatsaata yaxın və 7,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə ümumi istehlak 7,5 milyon kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 8,6 milyon kilovatsaatdan və bir faizdən çox olmuşdur.
Yeri gəlmişkən, 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə ötən ilin dekabr ayındakı istehlak 2,8 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçıları üzrə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə 3,1 milyon kilovatsaatdan çox artmış, ödənişdə mütləq artım isə 2 faiz olmuşdur.
“Elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılar hələ də var”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, 2013-cü il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 880-ə yaxın istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilib. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq formada aktlaşdırılıb və 1 milyon 628,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 97,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 59 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür. O cümlədən, ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 210-a yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmiş və 471,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 28.3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Sonda onu da qeyd edək ki, hazırda rayon üzrə təmir işlərinin və reydlərin keçirilməsi davam etdirilir.

MEASURES ARE CONTINUED IN THE LINE OF MUCH MORE IMPROVING OF ENERGY SUPPLY
Carried out measures at energy economy of  “Kurdamir Electric Network” give results during last period. According to the information given by “Kurdamir” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, there is no problem in electric energy supply of  the region. As the source informed, all the consumers are supplied with quality and stabile electric energy.
Note that the important measures to improve the supply of electricity continues to this day . Spare area network service Electricity poles , bearings, alignment , installation traverse, pull wires and cleaning the area of green mass . work is carried out . For example, during the last three months of 2013 , 10 kW I-II, " Sheher " , "Karabakh" , "Nizami" , " Mammadli," and so on. At the same time Shighirli, Charli, Garabujag and 0,4 kV in the village are several different types of repair work carried out by a total of 13.1 km of lines were restored. At the same time , 44 different power transformers repaired and brought up to normal operating mode and connected to the network .
On the network in 2013 was used for a total of 131.1 million kWh per year of service , including in December and 13.7 million kWh of electricity. These indicators on the constant private consumer groups, respectively , 56.4 million kWh and more than 7.2 million . As a result , in 2012 compared to 7.5 million kWh of consumption, payment shall be increased by 3 percent. In particular, the constant private consumer group , these figures were 8.6 million kWh and more .
By the way, compared to the same period of 2012 in December last year to 2.8 million kWh consumption increased , absolute increase of 5 percent. In particular , the consumption of individual consumers , compared with the corresponding period in 2012 increased by 3.1 million kWh , while the absolute increase of 2 percent.
"Illegal use of electricity consumers still" - said the source told him that the service area of the company in 2013 during raids , nearly 880 consumers were breaking the rules. Discovered violations of the right to operate and more than 1 million 628 300, 97 700 manat use value of the loss of electricity was restored. Actions carried out in 59 per cent of this amount has been repaid , and appropriate action will be taken to pay the remaining amount. By the way, during a raid in December last year, close to 210 and 471 900 consumers were discovered more than a complete loss of power , the use - value of more than 28,3. Finally, it should be noted that the renovation work, and the district continues to raid.