Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir REŞ”-in də xidməti ərazilərində istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir, o cümlədən itkilərin azaldılması istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Respublikanın enerji sistemi üçün son dərəcə strateji əhəmiyyətə malik olan 500 kV-luq II “Abşeron”, 330 kV-luq I “Abşeron”, V “Mingəçevir” və 220 kV-luq I-II “Mingəçevir”, “Qəbələ” və digər elektrik verilişi xətləri (EVX) xüsusi diqqət mərkəzindədir.
Müəssisədən “Azərenerji”ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və ötən ilin IV rübündə həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində o da bildirilir ki, həmin bu dövrdə 500 kV-lik II “Abşeron” HX-də həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 6 dayaqda 40-dan artıq izolyator dəyişdirilmiş və xəttin 6 kilometri təmir edilmişdir. Eyni zamanda 330 kV-lik I “Abşeron” və IV “Mingəçevir” HX-lərində ümumikdə 4,2 km xətt təmir olunmuş, 20-ə yaxın izoyator isə yenizi ilə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən xətlərin dayanıqlığının artırılması istiqamətində məqsədyönlü işlər aparılmış, dayaqların möhkəmliyi artırılmışdır.
Qeyd edək ki, bunlardan əlavə, sözügedən dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid 110 kV-lik I-II “Ucar”, I-II “Şəhər” HX-lərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, ümumilikdə 9 kilometrdən artıq xətt təmir edilmiş, 280-a yaxın izolyator dəyişdirilmişdir. Yeri gəlmişkən, hesabat dövründə müəssisənin xidməti ərazisində olan 35 kV-lik “Boyat”, “Pirəzə”, II “Bərdə” və digər bir neçə HX-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və xətlərin ümumilikdə 4 km-i təmir edilmiş, 100-dən artıq izolyator dəyişdirilmiş, bir neçə dayaqda isə kontur torpaqlamalar bərpa olunmuşdur. Onu da qeyd edək ki, bu dövrdə balans mənsubiyyətində olan 110 və ondan yuxarı gərginlikli yarımstansiyalarda müxtəlif gücdə 4 transformator, iki eleqaz açarı, 75 yağ açarı təmir edilərək, sınaq-yoxlama işləri aparılaraq normal iş rejiminə gətirilmiş və istismara verilmişdir. Eyni zamanda “Bərdə” EŞ-in xidməti ərazisində olan 35 kV-lik “Şirvanlı”, “M. Ağalı”, “Bəcirəvan” və digər bir neçə yarımstansiyada ümumi gücü 52 MVA-ya yaxın olan doqquz transformator da əsaslı təmir edilmişdir.
Digər təmir işləri barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki, paylayıcı şəbəkələrdə də (10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə və transformator məntəqələrində) müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür ki, bu da avadanlıqların texniki göstəricilərinin keyfiyyətini daha da artırmışdır.
Mövcud iqlim şəraitində yanğın təhlükəsizliyi məsələsinin daima diqqət mərkəzində saxlanıldığını bildirən mənbə onu da bildirdi ki, xidməti ərazidə olan yarımstansiyaların, transformator məntəqələrinin ərazisi quru otlardan, yağ töküntülərindən təmizlənmiş, transformatorların, yağ qəbuledici qurğuların yağ ötürən hissələri yoxlanılmış, çınqıl örtüyü yenisi ilə əvəz edimişdir. Bunlardan əlavə yanğınsöndürmə vasitələrinin texniki vəziyyəti təkrarən yoxlanılmışdır. Digər işlərdən söz açan mənbə sonda onu da bildirdi ki, mal-material və texniki cəhətdən isə heç bir problemləri yoxdur.

MINGACHEVIR REN: REPAIR WORK IS IMPLEMENTED
Capital and maintenance repair work were implemented for consumers of “Mingachevir” REN as at other energy objects and relevant measures were operated in the line of decreasing of losses. Strategic importance for the energy system of 500 kV II "Absheron" , 330 kV Absheron ", the V  "Mingachevir" and 220 kV I-II "Mingachevir" , "Gabala" and other electrical transmission line (TL) in the spotlight.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, it became known that during this period 500 kV "Absheron" different types of repair work carried out in 6 TL is more than 40 miles insulators were changed and the line was restored 6. At the same time, 330 kV Absheron ", the IV "Mingachevir" totally TL 4,2 km line was restored, while about 20 insulators  replaced. Along with all the work carried out in the direction of the lines to increase stability , supports increased strength .
It should be noted that , inter alia , a subject belonging to a period of 110 kV I-II "Ucar",  I-II, " town" different types of repairs carried out in TL. By the way, about 9 km line has been repaired , replaced insulators 280. By the way , the plant during 35 kV  stale , "Piraza" II " Bard " and several different types of repair work carried out in the TL and the lines were repaired about 4 km, 100 insulators were changed more than a few items worth was restored. It should be noted that during this period , the balance belonging to 4 different substations in 110 and above voltage transformers , two switches , oil circuit breakers , 75 were repaired , testing , inspection and commissioning was carried out with normal operation . at the same time , "Bard" in kV EN "Shirvanli",  "M.Aghali", "Bajiravan" and a few other nine substations with total capacity of 52 MVA have been renovated.
Under the information given by the source, the source also said that the details of the distribution network ( lines 10 kV, 6 and 0.4, and transformer stations ) in various types of repair work that has been done to improve the quality of technical indicators.
Stored in the spotlight in the current environment is that the source of fire safety told him that the service area substation, transformer substations in the dry grass , cleaned, transformers, transmission parts milk fat receptors tested , gravel cover was replaced by a new . In addition, the technical condition of the fire was re-installed. Finally, he noted that the source of other works, logistical point of view there is no problem.