Respublikamızın enerji müəssisələrində mövsümə hazırlıq işləri davam etdirilir. “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin əhatə etdiyi rayonlarda da bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər əvvəlcədən tərtib olunmuş qrafik əsasında həyata keçirilir. Görülmüş və davam etdirilən tədbirlər elektrik enerjisinin texniki itkisinin minimum səviyyəyə salınması ilə yanaşı şəbəkələrin istismar vəziyyətinin daha da yaxşılaşdırılmasında mühüm rol oynayır.
Müəssisədən “Ağcabədi Elektrik Şəbəkəsi” (EŞ) üzrə görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik “Ağcabədi”, 35 kV-lik “Hindarx-1”, “Qiyamadınlı”, “Ağcabədi-2” və digər bir neçə yarımstansiyadan çıxan 10 kV-lik hava xətlərində (HX) müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən həmin xətlərin 4,8 kilometri əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamnda sözügedən rayonun Köyük, Şahsevən, Hacıbədəlli və digər bir neçə kənd, həmçinin Ağcabədi şəhər ərazisində ümumilikdə 6,1 kilometr 0,4 kV-lik xətt də təmir edilmiş, bir neçə dayaq və travers dəyişdirilmiş, xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmiş, dayaqlar düzləndirilmişdir. Qeyd edək ki, təmir işləri EŞ-in xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrindən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən müəssisə üzrə həmin bu dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və müxtəlif gücdə 40-dan artıq transformator əsaslı təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Müəsisədən əldə edilən digər bir məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 620-ə yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 1 milyon 824,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 109,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 2805-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 16 milyon 921,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1 milyon 15,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 31 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 23,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 5 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstəticilər müvafiq olaraq 6,8 milyon kilovatsaatdan və 3,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstəricidən mütləq 7 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2013-cü il ərzində isə ümuni istehlak edilmiş elektrik enerjisinin miqdarı 284 milyon kilovatsaata yaxındır ki, bunun da 43,2 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupuna məxsusdur. 2012-ci illə müqayisədə ümimi istehlak 8,9 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. Daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə bu göstərici 4,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur.

Seasonal preparation measures are continued at the republic energy system. Purposeful measures are continued at around territory of  "Imishli  Regional Electric Network" territory. And the measures to be taken to minimize the loss of electricity, along with the technical operation of networks plays an important role in improving the situation .
"According to the information given by Aghjabedi Electric Network " to the Press – release of "Azerenergy" JSC,  the company during the last three months of last year to 110 kV "Agdjabedi " 35 kV "Hindarkh -1", "Giyamadly", " Agdjabedi -2 " and 10 kV and several other lines (TL) of various kinds of repair work performed , including 4.8 km of these lines were repaired . Charter Koyuk the same region , Shahseven, Hajibadalli and several other villages as well as in urban areas Agdjabedi 6.1 kilometers from the line 0.4 kV was renovated a few props and sleepers replaced, clean the area of green mass and stands. Please note that renovations of the points touched transformers. Thus , different types of repair work carried out now in this period , and more than 40 different power transformers repaired and re- connected to the network .
Enterprise other information obtained during raids conducted in December last year , nearly 620 have been found . Discovered violations of the right to operate more than 1 million 824 600 to 109 500 manat use value losses of electricity was restored. It should be noted that during 2013 more than 2,805 consumers conducted during random checks were found 16 million 921 400 , 15 300 to 1 million kWh of electricity was restored manat use value . Actions carried out in 31 per cent of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
According to the source , it should be noted that in December last year , 23.4 million kWh of electricity was used by the company , which in 2012 the consumption of more than 5 million kWh. In particular , the constant private consumer group in accordance with indicators was more than 6.8 million kWh and 3.5 million . Payment must be compared with the same period in 2012 increased by 7 percent. It should be noted that during 2013 in the amount of 284 million kWh of electricity consumed total which belongs to a group of resident population of over 43.2 million kWh. Compared with 2012 , total consumption increased by 8.9 million kWh. Private consumer group , the figure was 4.4 million kWh.