Son dövrlər “Oğuz Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) enerji təsərrüfatında görülmüş işlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Belə ki, rayonun elektrik enejisinin təchizatı ilə bağlı heç bir problem yoxdur və bütün istehlakçı qrupları daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə  daxil olan məlumata görə, Oğuz rayonunda elektrik şəbəkələrinin fəaliyyətlərini sağlamlaşdırmaq, elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmaq və iqtisadiyyatın elektrik enerjisi ilə fasiləsiz təchizatını təmin etmək məqsədi ilə mühüm işlər görülmşdür. Bu baxımdan, şəbəkənin xidməti ərazisində EVX-lərin yenisi ilə əvəz olunması istiqamətində görülən işlər diqqətəlayiqdir. Məsələn, təkcə ötən ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “Xaçmaz”, “ATS” EVX-də və Xaçmaz, Böyük Söyüdlü, Qumlax kəndlərində 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə iki kilometrə yaxını təmir olunmuşdur.  Qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədi ilə transformator məntəqələrində də təmir işləri aparılıb. O cümlədən ötən ilin son üç ayında ümumi gücü 1,2 MVA-dan artıq olan 9 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Yeri gəlmişkən, hazırda bu proses tədbirlər planına uyğun davam etdirilir: xətlər dəyişdirilir, köhnə dayaqlar  yenisi ilə əvəz olunur,  xətlərin keçdiyi ərazi yaşıl kütlədən təmizlənir, transformatorlar təmir edilir. Onu da qeyd edək ki, rayonun elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində görülən zəruri tədbirlər istismar səviyyəsini yüksəltmiş, bir çox enerji təchizatı problemlərini aradan qaldırmışdır.
Mənbə, istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində də vəziyyətin normal olduğunu bildirərək və onu da qeyd etdi ki, 2013-cü il ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 69 milyon kilovatsaata yaxın, o cümlədən dekabr ayında isə 5,9 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Nəticədə 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ümumi istehlak 5 milyon kilovatsaata, ödəniş isə mütləq 6 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, dekabr ayında isə istehlak 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 230 min kilovatsaata yaxın artmış, ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən çox olmuşdur.  Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə daimi əhali istehlakçıları üzrə istehlak 2013-cü ildə 258 min kilovatsaata yaxın artaraq 12 milyon kilovatsaatdan artıq, ödənişdə mütləq artım isə 11 faizdən çox olmuşdur. 2013-cü ilin dekabr ayında isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 388 min kilovatsaata yaxın, 1,4 milyon kilovatsaatdan artıq və 12 faizə yaxın olmuşdur.
Enerji obyektindən o da bildirildi ki, istehlak olunmuş elektrik enerjisinin haqqının tam həcmdə ödənilməsinin təmin edilməsi dövlət əhəmiyyətli məsələ olduğundan bu istiqamətdə daha yaxşı nəticələrin əldə olunmasına səy göstərilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 106 istehlakçının sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 319,2 min  kilovatsaata yaxın  itirilmiş elektrik enerjisinin 19,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 92 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Carried out measures at “Oguz electric network” give positive results during last period. So there is no problem with the supply of electricity , as well as consumer groups are more stable and reliable supply of electricity .
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, and further improve the power supply in the economy in order to ensure uninterrupted supply of electricity made important work. In this respect , the network of lines in the remarkable works on the replacement . For example, during the last three months of last year to 10 kV "Xachmaz", " ATS " TL and Khachmaz, Boyuk Soyudlu, Gumlax 0,4 kV in villages , about two miles were repaired. Note that , in order to deliver power supply transformer has been refurbished . Including the last three months of last year , with a total capacity of 1.2 MW , which is more than 9 different types of repair work carried out on TM . By the way , this process is being carried out with the action plan are: line change, the old bearings are replaced with new , purified green mass of land traversed by transmission lines , transformers repaired . It should be noted that the necessary measures are taken in the supply of electricity to the region increased the level of medical care, many power supply problems have been eliminated.
Under the information given by the source, the situation in the field of electricity consumers to pay for , and also noted that it is normal that during 2013, the total consumption of 69 million kWh , which has more than 5.9 million in December. As a result, compared with the same period in 2012 , total consumption of 5 million kWh , payment increased by 6 percent. In particular, in December compared with the same period in 2012 , while consumption of 230 kWh increases , the absolute increase of 6 percent. It should be noted that, compared with the same period in 2012 , the resident population of consumers consuming 258 kWh in 2013, an increase of more than 12 million , while the absolute increase of 11 percent. In December 2013 , the data for 388 kWh , and 12 percent had more than 1.4 million .
He also said that the energy facility, to ensure the payment in full of electricity consumed in the state is an important issue in this context , efforts to achieve better results.
Finally, it should be noted that during the raids conducted in December last year , 106 were violations of consumers. Discovered violations of rules were operated and 19 100 to 319 200 kWh of electricity was restored allowed to use value . Actions carried out in 92 per cent of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.