Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Nəzarət qruplarının və şəbəkə əməkdaşları tərəfindən keçirilən reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülüb və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Beyləqan” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 405-dən artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 928,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 55,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 41 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində 2013-cü il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 2310-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 5 milyon 244,5 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 314,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 45 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə işlər davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.

THE RESULT OF URGENT MEASURES
Lots of measures were implemented in the line of preventing of violationa of rule electric energy and these type of measures were continued. Control groups and state seals observed during raids conducted by network failure , to intervene in the registration of electric energy meter and other defects detected using the line edge . More stringent measures were taken with regard to these consumers continue to work in this area .
According to the information given by “Beylagan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the area service company during raids in December last year , more than 405 violations of rule of electric power of consumers was 928.5 kWh 55700 manat use value of the loss of electricity has been restored . In the report , 41 percent of this amount was repaid .
It should be noted that the area office of the company during the year 2013 more than 2310 during raids and acted violations . As a result , the loss of 5million 244500 kWh of electricity was restored to 314.7 manat use value . Actions carried out during the reporting period , 45 percent of this sum was repaid , and work is continuing to pay the remaining amount.
By the way, breaking the rules of classification , and consumer groups on the basis of the information we obtained through the use of electric power is still out in the case of violations of the most common and was found consumers (population ) group .