Şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərinə, sayğac uçot komplektlərinin xüsusi qutularda və baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılmasına, sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsinə, abonentlərlə aparılan təbliğata baxmayaraq, sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar var. Onlar əməkdaşlarımız tərəfindən vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı daha sərt tədbirlər görülür. Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, istehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na (EEİQ) riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində reydlər Sabirabad EŞ-in də xidməti ərazisində davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən EŞ-dən daxil olan məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 400-dən artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 176,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 70,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin 82 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 2800-ə yaxın istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 9 milyon 910,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 594,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 86 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

ILLEGAL USE OF ELECTRIC ENERGY WAS PREVENTED
Carrying out renovation work unhindered rule in place for visitors to complete the installation of special boxes, meter full account management capabilities , customer advocacy , however , observed to prevent the counter. They occur in a timely manner and the staff more stringent measures against them. Other electric network (EN), and the use of electricity consumers " in the ( usually ) check on line service territory “Sabirabad” EN continue.
According to the information given by EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 400 violations of rule of electric power consumers . Discovered violations of rules were acted and more than 1 million 176 200 , 70 600 manat use value of the loss of electricity was restored. As a result of activities carried out in 82 per cent of this amount was repaid. It should be noted that during 2013 , nearly 2,800 consumers conducted spot checks were discovered 9 million 910 600 to 594 600 kWh of electricity was restored allowed manat use value . As a result of activities undertaken during the reporting period , 86 percent of this amount was repaid .
Classification of violations , and the source of the information provided by the consumer group that the electricity was still off-line use in the case of the most common violations found and consumers (population ) group .