“GÖYÇAY EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Digər Elektrik Şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Göyçay EŞ”in xidməti ərazisində də istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması istiqamətində son illər mühüm addımlar atılıb. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər sayəsində müəssisənin texniki-iqtisadi göstəriciləri yüksəlir. Kollektiv şəbəkənin texniki-istismar səviyyəsini daim nəzarətdə saxlayır, tədbirlər planına əsasən yenidənqurma işlərini həyata keçirir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə ötən ilin son üç ayı ərzində görülən işlərlə bağlı daxil olan məlumata görə, 10 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən 5,1 km-dən artıq xətt təmir edilmişdir. Yeri gəlmişkən, ötən aylar ərzində enerji təsərrüfatında digər işlər də həyata keçirilib. 40-a yaxın transformator məntəqəsində təmir işləri aparılıb və transformatorlara yağ əlavə edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində ötən ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 280-ə yaxın qayda pozuntu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 652,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 39,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylardan aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 8,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Bu da 2012-ci ilin müvafiq dövründəki istehlakla müqayisədə 253 min kilovatsaata yaxın çoxdur. 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödəniş isə mütləq 3 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 114 min kilovatsaata yaxın artaraq 5,3 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ödənişdə mütləq artım isə bir faizə yaxın olmuşdur. Onu da qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində müəssisə üzrə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 3,3 milyon kilovatsaatdan çox artaraq 84,7 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə 2012-ci illə müqayisədə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə istehlak 2012-ci illə müqayisədə 1,2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 52,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 6 faizdən artıq olmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada da yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi haqqında nəzərdə tutulan tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yağ tutumlu avadanlıqlarda yanğın təhlükəsizliyi artıq təmin edilib, EVX-lərin mühafizə zonalarının və TM-lərin ərazilərinin quru otlardan və kənar əşyalardan, transformatorların özülü və gövdəsi çirkli yağ örtüyündən təmizlənib.

GOYCHAY EN: REPAIR WORK IS CONTINUED
Important steps were taken in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy at “Goychay EN” as at other energy objects. Actions carried out technical and economic indicators of growth. Level of technical and operational staff constantly monitors the network reconstruction is carried out in accordance with the action plan.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 10 and 0.4 kV transmission lines of different types of repair work carried out , including a 5.1 km line was restored. Incidentally , other studies carried out in the energy sector over the past few months. 40 points were repaired transformers and transformer oil are added .
It should be noted that the area of service during raids in December last year , were discovered nearly 280 violations . As a result 652.1 39.1 kWh of electricity was restored allowed value . In addition to this amount as a result of actions carried out in the past few months , part of the debtor's debt was repaid .
The source also said that in December last year to 8.2 million kWh of electricity was used by the company. Consumption compared with the corresponding period in 2012, more than 253,000 kWh. Compared with the corresponding period in 2012 increased by 3 percent payment . In particular , the constant people consumer group compared with the corresponding period in 2012 , an increase of 114 kW to 5.3 million kWh. Compared with the corresponding period in 2012 , while the absolute increase was one percent. It should be noted that the consumption in 2013 compared to the same period in 2012 , an increase of 3.3 million kWh 84,700,000 kWh. Payment shall be increased by 8 percent compared to 2012 . In particular , private consumption increased in 2012 compared to 52.5 million kWh to 1.2 million kWh. The absolute increase was more than 6 percent .
It should be noted here that the fire safety measures proposed to take. In particular , the capacity of fat provides fire safety equipment , security zones TR and TL field of dry grass and the edges of objects , dirty oil , cover and peeled stems from the creation of transformers.