Hazırda bütün elektrik stansiyalarında, yarımstansiyalarda və elektrik ötürücü xətlərdə payız-qış mövsümünə hazırlıqla bağlı təmir işləri tədbirlər planına uyğun davam etdirilir.
“Lənkəran Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) də balans mənsubiyyətinə aid olan enerji obyektlərində ötən il sistem əhəmiyyətli xeyli tədbirlər həyata keçirilmiş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Bu da elektrik enerjisinə olan tələbatın daha da dayanıqlı və keyfiyyətli şəkildə paylanmasına, elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin azaldılmasına xidmət edir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə EŞ-dən daxil olan məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində (HEVX) həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir işləri ilə əlaqədar smartkart tipli sayğacların quraşdırılması zamanı 1,6 km-ə yaxın koaksial kabel çəkilmiş, bir km-ə yaxın yeni SİP kabel xətti quraşdırılmışdır. Eyni zamanda yeni güc mərkəzlərinin yaradılması məqsədilə 700 metr uzunluğunda 10 kV-lik EVX yenidən qurulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı 10 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 13,5 km-ə yaxın hissəsində əsaslı təmir işləri aparılmışdır. Qeyd edək ki, təmir işləri transformator və komplekt transformator məntəqələrindən (TM və KTM) də yan keçməmişdir. Belə ki, 4 TM-də yenidənqurma, 23 TM-də isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 1,5 MVA-ya yaxın olan 6 transformator da əsaslı təmir edilərək istifadəyə verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonun enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyaların, TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin norma həddində saxlanması təmin edilir. Eyni zamanda yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
Növbəti aylarda da bu işlər davam etdiriləcəkdir”, - deyən mənbə sayğac sxeminə mudaxilə hallarının aşkarlanması ilə əlaqədar keçirilmiş reydlər və aşkar edilmiş qayda pozuntuları barəsində də məlumat vermiş və bildirmişdir ki, ötən ilin noyabr ayında 44 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 92,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 5,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Qeyd edək ki, ötən ilin 11 ayı ərzində burada 420-dən artıq qayda pozuntusu aşkar edilərək 2 milyon 539,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 152,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilmiş müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 84 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi üçün müvafiq tədbirlər görülür.
Reydlər zamanı qeydə alınmış qayda pozuntularında dövlət möhürlərinin zədələnməsi, sayğacdan kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə halı üstünlük təşkil etmişdir. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisə üzrə ötən ilin noyabr ayında ümumilikdə 13,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 217 min kilovatsaata yaxın çoxdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə mütləq 10 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 9,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 249 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 9 faizə yaxın olmuşdur. Yeri gəlmişkən, ötən ilin 11 ayı ərzində isə ümumi istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 1,6 milyon kilovatsaata yaxın azalaraq 133,2 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 5 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə istehlak 88,5 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə istehlak 4,4 milyon kilovatsaata yaxın azalmış, ödəniş isə mütləq 4 faizə yaxın artmışdır.

STABILITY IS MUCH MORE STRENGHERNED
Presently repair work is successfully continued at TL and s/s in the line of autumn – winter season.
System important lots of measures were implemented at “Lankaran Electric Network” (EN) and these type of measures were continued in the line of it. And it makes opportunity for supplying of the consumers with quality and regular electric energy and decreasing of technical losses.
According to the information given by EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, During the last three months of last year, 10 belonging to the enterprise and 0,4 kV transmission line (TL) in connection with the repair work carried out during the installation of meters , smart basket-type coaxial cable, about 1,6 miles , Almost a thousand new SIP installed cable. At the same time, in order to create new power centers have been renovated , 700 meters, 10 kV . Along with all of 10 and a total of 0,4 kV to 13,5 km were reconstructed. Please note that refurbished transformers and transformer substations (TP and CT) are also affected. Thus reconstruction TM - 4, TM -23 , various types of repairs performed . At the same time, having a total capacity of 1,5 MVA was repaired and put into operation 6.
By the way, to ensure a more sustainable energy supply in the region is underway. Given the current climate, in order to ensure the safety of fire stations, TP and CTP dry grass, cleaned the area , with a capacity for oil equipment, oil level is maintained at a normal pressure. At the same time , the capacity of fire fighting equipment at the bottom of the messages have been checked and milk fat has been replaced with clean gravel pebbles .
This work will continue in the next few months," - said the raids were conducted in connection with the discovery of a source of electrical circuits maneuver , as well as information on violations found , and that in November last year , violations of the rules of electricity consumers 44 and 92, 6000 kW allowed electricity was restored in 5600 manat use value. Notice that in the 11 months of last year, more than 420 violations were found during 2 539 600 million kWh of electricity was restored allowed 152,4 manat use value. Actions carried out in 84 percent of this amount has been repaid , and appropriate action will be taken to pay the remaining amount .
Damage seals violations recorded during the raids , the use of electric energy meter case is dominated by edge lines . It should be noted that in November of last year's total of 13.4 million kWh of electricity was used , and it is the consumption of 2012 kWh more than 217,000. Payment must be compared with the corresponding period in 2012 increased by more than 10 percent. In particular, the constant private consumer group was used by 9.4 million kWh of electricity. Compared with the corresponding period in 2012 decreased consumption 249 kW, the absolute increase of 9 percent. By the way, in the 11 months of last year, the total consumption of 2012 kWh, which is $ 1.6 million compared with the same period was 133.2 million kWh. The absolute increase was 5 percent. In particular , the consumption of the population was 88,5 million kWh. As a result , compared with the same period in 2012 reduced consumption by 4.4 million kWh, the payment shall be increased by 4 percent.