“AZƏRBAYCAN İES”: İL UĞURLA YEKUNLAŞIB
Ölkəmizdə elektrik enerjisinin əsas  istehsalçısı olan «Azər­baycan İES» MMC-nin kollektivi 2013-cü ili də uğurla başa vurub. Hesabat dövründə enerji blokları və avadanlıqların texniki-istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində xeyli iş görülüb.
Stansiyanın texniki-iqtisadi gös­təricilərinin yaxşılaşdırılması, yanacaq və enerji resurslarına qənaət olunması və stansiya avadanlıqlarının payız-qış möv­sümünə hazırlığı ilə, ümumilikdə, 308 bənddən ibarət kompleks tədbirlər planı tam həcmdə yerinə yetirilib. Bununla yanaşı, texniki tələblərə uyğun olaraq aparılmış profilaktiki yoxlama və sazlama-sınaq işləri nəticəsində stansiyada enerji blokları və avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli iş rejimləri təmin edilib. Dispetçer yük qrafikinə əməl olunmaqla enerji istehsalı üzrə verilən  tapşırıqlar artıqlamasilə yerinə yetirilib. Əməliyyat heyəti tərəfindən avadanlıqların zədələnməsinə və sıradan çıxmasına gətirib çıxara biləcək qəza və imtina hallarına yol verilməyib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji”ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2013-cü ildə enerji istehsalı üzrə verilən proqnoza tam əməl edilib və 7 milyard 633,2 milyon kilovat-saatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunub. O cümldən, ötən ilin dekabr ayında isə 719,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunub.  İl ərzində enerji bloklarında növbədənkənar açılma olmayıb.
Qeyd edək ki, 2013-cü ildə enerji blokları və avadanlıqların istismarı ilə yanaşı, avadanlıq, bina və qurğularda planlı təmir və profilaktik yoxlama işləriaparılaraq, ətraf mühitin mühafizəsi və yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri həyata keçirilib. Belə ki, 2013-cü ildə yanğın təhlükəsizliyinin təmin olunması məqsədilə stansiyada yanğın-texniki komissiyası və könüllü yanğın dəstələri yaradılıb. Stansiyadaxili su xətləri və nasosxana, həmçinin qurğu və avadanlıqların avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri təftiş və təmir olunaraq saz vəziyyətə gətirilib. Həmçinin is­tehsalatın bütün sex və sahələrində əməliyyat heyəti ilə yanğına qarşı əks-qəza məşqləri keçirilib və stansiya ərazisi mövsümi ot bitkilərindən təmizlənib.

AZERBAIJAN TPP: THE YEAR WAS SUCCESSFULLY FINISHED
The collective of “Azerbaijan” TPP LLC was successfully finished 2013. During the reporting period , in order to increase energy blocks and made a lot of technical equipment.
Improve the chances of mass factory , saving fuel and energy resources and energy equipment in preparation for the autumn-winter, overall, comprehensive plan 308 - point action has been fully implemented . In addition, in accordance with the technical requirements inspection and testing of equipment as a result of power units and provided a stable and efficient working conditions. Instructions given by the dispatcher load energy production in accordance with the schedule fulfilled. Work equipment failure that can lead to personal injury and accident cases were rejected.
Enterprise "given" According to the press service of outlook for energy production in 2013 was fully complied with , and 7milliard 633,2 million kilowatt- hours of electricity were produced. In December last year, 719.9 million kWh of electricity was produced. It was an extraordinary discovery of units throughout the year .
It should be noted that in 2013, along with the operation of power units and equipment , equipment and buildings is carried out routine inspection and preventive maintenance, environmental protection and fire safety measures have been implemented . Thus, in 2013, to ensure the safety of the fire station and fire safety committee established volunteer firefighters. S/s water lines and pumping station , as well as inspection and maintenance of fixed and automatic sprinkler systems in good condition. Also on board is working in the field of all fire training accident occurred and the station area is cleared of seasonal herbaceous plants.