GÖRÜLƏN TƏDBİRLƏR ÖZ NƏTİCƏSİNİ VERİR
"Azərenerji" ASC-nin tərkibinə daxil olan elektrik şəbəkələrində istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər davam etməkdədir. Bu baxımdan, Salyan rayonunun elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində də vəziyyət qənaətbəxşdir. “Salyan” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində ötən ilin dekabr ayında 28,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, onun da 11,1 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali istehlakçılar qrupuna aiddir. 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə ümümi istehlak 7,2 milyon kilovatsaatdan çox, daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə istehlak 3,9 milyon kilovatsaata yaxın artmışdır. Eyni zamanda ümumi ödəniş 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 7 faizdən çox artmışdır. Daimi əhali istehlakçılar qrupunda isə bu göstərici 2 faizə yaxın olmuşdur. Qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində ümumilikdə 290,6 milyon kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci illə müqayisədə 21 milyon kilovatsaata yaxın çoxdur. O cümlədən, daimi əhali istehlakçılar qrupu üzrə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 84,8 milyon kilovatsaata və 4,2 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. “İstehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində əhalinin ödənişə cəlb olunması qarşıda duran əsas vəzifələrdəndir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, 2012-ci illə müqayisədə həm ümumi ödəniş, həm də daimi əhali istehlakçılar qrupunda ödəniş mütləq 7 faizdən çox olmuşdur.
Elektrik enerjisi ilə təchizat sahəsində vəziyyətin qənaətbəxş olması rayonun enerji təsərrüfatında görülmüş əsaslı və cari təmir işləri ilə də bağlıdır. Belə ki, burada son üç ayı ərzində 130-dan artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, ümumi gücü 1,4 MVA-ya yaxın olan 8 transformator isə əsaslı təmir olunaraq təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur. Eyni zamanda bir kilometr uzunluğunda 6 kV-lik EVX çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərin 22,1 kilometrə yaxın hissəsində də əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində ötən il ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 1040-dan artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 11 milyon 547,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 692,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 81 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
O cümlədən, 2013-cü ilin dekabr ayında 90-dan artıq qayda pozuntusu fakt aşkar olunmuşdur. Nəticədə 609,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 36,6 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi və əməyin mühafizəsi məsələləri diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də yaxşı səviyyədədir. İşçilər bu istiqamətdə mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

Systematical and purposeful measures are continued in the line of improving of electric energy supply of the consumers at electric network belonging to “Azerenergy” JSC. According to the information given by “Salyan” En to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 28,4 million kWh electric energy was used in December of the current year and about 11,1 million kWh belongs to private consumer group. Compared with the same period in 2012 , total consumption of 7.2 million kWh, constant private consumer group increased consumption of 3,9 million kWh. At the same time, the total cost compared with the same period in 2012 increased by more than 7 percent. Constant private consumer group , the rate was 2 percent. It should be noted that the area service company as a whole in 2013 was 290.6 million kWh of electricity consumed it in 2012 , compared with more than 21 million kWh. In particular , the constant private consumer group , figures 84800000 kWh and 4.2 million kWh. Consumers pay electricity charges of involvement in the area of the main tasks of the population, - said the source told him that , in comparison with 2012 , the total payment , and payment must be more than 7 percent of private consumer group .
Power supply situation is satisfactory in the energy economy of the region is due to renovations. Thus, during the last three months, more than 130 different types of repair work carried out on TM , with a total capacity of 1.4 MVA overhaul and connected to the network 8. At the same time, one kilometer in length and shot 6 kV. In addition to these 10, 6 and 0.4 kV to 22.1 km section of the capital and current repairs conducted.
According to information received from the source area service company for the past year , more than 1,040 consumers conducted spot checks were found . Discovered violations of rules were acted and more than 11 million in 547500 692900 manat use value of the loss of electricity was restored. As a result of activities undertaken during the reporting period , 81 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
In particular , in December 2013 , have been found over 90 disorders. As a result , 609,200 kWh of electricity was restored allowed to 36.6 manat use value .
By the way , as well as other enterprises and safety and fire safety in the spotlight. To raise the level of professionalism and constant attention. Emergency Preparedness For this , various training courses . Occupational health and safety is good. Employees are regularly instructed in this direction.