ŞİRVAN EŞ: İTKİLƏR AZALDILIR
“Şirvan Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bidirilir ki, istismar işləri nəzərdə tutulan qrafik üzrə aparılır. Zərurət yaranan ərazilərdə dayaqlar daha keyfiyyətliləri ilə əvəz olunur, məftillər dəyişdirilir. Bundan başqa, daha çox yüklənən transformator məntəqələrinin yükü azaldılır, həmin istehlakçılar digər TM-lərə qoşulur. Bu da itkilərin azalması və dayanıqlığın yaxşılaşdırılması baxımından müsbət təsirə malikdir. Ötən ilin IV rübü ərzində görülmüş işlər barəsində verilən məlumatda o da qeyd edilir ki, Şirvan şəhərində yenidənqurma tədbirləri ilə əlaqədar olaraq smartkart tipli sayğacların quraşdırılması məqsədi ilə sayğacların giriş xəttinə 3,2 kilometrdən artıq koaksial kabel çəkilmiş, 400 metrdən artıq 6 və 0,4 kV-lik EVX-də əsaslı təmir işləri aparılmış, 10-dan artıq TM-də isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı üç transformator da əsaslı təmir edilərək istifadəyə verilmişdir. Ümumilikdə isə sözügedən təsərrüfatın balans mənsubiyyətinə aid oaln EVX, yarımstansiya və TM-lərdə mövsümə hazırlıq çərçivəsində bütün lazımi tədbirlər icra olunur.
Qeyd edək ki, müəssisə üzrə ötən il ərzində ümumilikdə  337,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak olunmuşdur ki, bu da 2012-ci ildəki istehlakla müqayisədə 7 milyon kilovatsaat azdır. Ödəniş isə 2012-ci ildəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 22 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,7 milyon kilovatsaatdan çox azalaraq 44,4 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Onu da qeyd edək ki,  2013-cü ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 32,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 2,3 milyon kilovatsaat çoxdur. Ödənişdə mütləq artım isə 3 faizə yaxın olmuşdur. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 5,9 milyon kilovatsaata yaxın, 122 min kilovatsaata yaxın və 8 faizdən çox olmuşdur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, şəbəkənin istismar səviyyəsinin yaxşılaşdırılması, kabel xətlərinin çəkilməsi, vaxtaşırı reydlərin keçirilməsi və digər qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsinə baxmayaraq, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları var və ona qarşı sərt tədbirlər görülür. Belə ki, 2013-cü il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 57 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2 milyon 419,3 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 145,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 31 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, ötən ilin dekabr ayında isə 9 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 104,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 6 min manatdan cox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.

SHIRVAN EN: THE LOSSES ARE DECREASED
According to the information given by “Shirvan” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, exploitation is implemented under intended graphic. If necessary, replaced by a new support , the wires being replaced. In addition, more loaded unloaded transformer substations , these customers are connected with one another TP . It also has a positive effect in reducing losses and sustainability. During the fourth quarter of last year, it should be noted that the information on the work done , the reconstruction of the city of Shirvan in relation to the installation of smart meters cart to 3.2 kilometers in meters coaxial cable line , 400 meters 6 and 0.4 kV were repaired TL, TP, more than 10 different types of repair work carried out . In addition to these three transformers were repaired and put into operation. In general , the farm belonging to the center of TL, TP substations and all necessary measures are carried out in preparation for the season.
It should be noted that during the last year of 337.1 million kWh of electricity consumed, consumption in 2012 , compared to less than 7 million kilowatt-hours. Payment in 2012 increased compared to more than 22 percent. In particular, the consumption of the population in 2012 to 1.7 million kWh , a decrease compared to the same period of 44.4 million kWh. It should be noted that in December 2013, 32.7 million kWh of electricity was used by the company , which in 2012 the consumption of more than 2.3 million kWh. The absolute increase was 3 percent. In particular, data on the population of 5.9 million kWh, 122 kW , and was more than 8 percent .
The source also said that the improvement of the level of network , cable lines, periodic raids and other preventive measures , although there are cases of illegal use of electricity , and the harsh measures taken against him. Thus, the area service company in 2013, during a raid on 57 violations of rule of electric power consumers . Discovered violations of rules were acted and more than 2 million 419 300 to 145 200 manat use value of the loss of electricity was restored. As a result of activities undertaken during the reporting period , 31 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount. In particular, in December last year were 9 violations. As a result , 104,100 kWh of electricity , the use value of more than 6 .