“XIRDALAN EŞ”: AVADANLIQLAR MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Xırdalan Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində ötən ilin son üç ayında mövsümə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Belə ki, müəssisənin xidmət göstərdiyi Masazır, Hökməli, Güzdək, Müşfiq, Xırdalan və digər yaşayış məntəqələrində 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 4 kilometrə yaxın SİP kabel xətti və 9,6 km-dən artıq naqil yenilənmiş, 7 dayaq dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda sayğac uçot komplektinə nəzarətin daha da gücləndirilməsi məqəsdilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri zamanı 12,9 km-ə yaxın SİP kabel xətti çəkilmiş və 760 sayğac quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 20-dən artıq TM və KTM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 150 saylı TM-də yükün bölüşdürülməsi məqsədilə gücü 250 KVA olan bir TM və gücü 100 KVA olan bir KTM-də istismara verilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı müəssisənin xidməti ərazisində dörd transformator isə daha güşlüsü ilə əvəzlənmişdir. Texnoloji itkiləri azaltmaq və transformatorlardan səmərəli istifadə etmək məqsədilə transformatorların gücləri ilə yüklərinin uyğunluğuna baxış keçirilmiş və müvafiq tədbirlər görülmüşdür.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin xidməti ərazisində enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 280-dən artıq istehlakçının (bundan 272-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 613,3 min  kilovatsaatdan artıq (bundan 572 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 36,8 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Onu da qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində isə 2520-dən artıq qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuşdur ki, bunun da 2382-si məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 6 milyon 594,1 min kilovatsaata yaxın (bundan 5 milyon 293,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 395,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 63 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində müəssisənin digər texniki iqtisadi göstəricilərində də müsət dinamika müşahidə edilmişdir. Belə ki, müəssisə üzrə ötən ilin dekabr ayındakı ümumi istehlak 2012-ci ilin eyni dövründəki  istehlak ilə müqayisədə 12,2 milyon kilovatsaata yaxın artaraq 42,5 milyon kilovatsaatdan artıq olmuşdur. Ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövründəki göstərici ilə müqayisədə mütləq 13 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə 19,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 8,5 milyon kilovatsaat çoxdur. Hesabat dövründə ödəniş isə 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə mütləq 5 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2013-cü il ərzində isə müəssisə üzrə ümumilikdə 377,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci ilin müvafiq dövründəki göstərici ilə müqayisədə istehklak 47,2 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 14 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali istehlakçı qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 146,1 milyon kilovatsaatdan artıq, 19,6 milyon kilovatsaata və 6 faizə yaxın olmuşdur.

KHIRDALAN EN: THE EQUIPMENTS ARE READY TO SEASON
Traditional repair – restoration measures were implemented at energy economy of the country in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric energy. According to the information given by Khirdalan Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair – restoration measures were implemented in order to preparation to season during last tree months of last year. Thus , the company Masazir, Hokmeli, Guzdek, Mushfig, Khirdalan, and other settlements, 10, 6 and 0.4 kV for the different types of repair work was carried out successfully . By the way, about 4 km and 9.6 km of cable for cable SIP replaced, prop replaced 7. At the same time further strengthening control over the counter in order to 12,9 km during the renovation works carried out in the SIP line and 760 feet of cable .
It is noted that in more than 20 TP and CTP were performed at various conditions. At the same time, the TA 150 number in order to distribute the load 250 kVA and 100 kVA TP, which was commissioned by KTM. All four are in the service enterprise transformers were replaced. Transformers to reduce losses and the effective use of technology in order to address compliance loads of power transformers and appropriate measures have been taken.
By the way , providing a more stable power supply enterprise. Given the current climate, in order to ensure the safety of the fire in the dry grass CTP TM and cleaned , tested and equipped with fire fighting positions. At the same time , the oil volume of the new equipment and gravel in the bottom part of the oil is monitored.
According to information received from the source, during raids conducted in December last year , more than 280 consumers ( 272 percent of consumers ( population) belong to the group ) , violations of rule of electric power. Discovered violations of rules were acted and more 613 300 (572 thousand more than the consumers (population) belong to the group ) allowed electricity was restored to 36.8 manat use value . It should be noted that during 2013 , more than 2520 were made with the violations of which 2382 consumers (population ) belong to the group . Of the approximately 6 million kWh in accordance with 594.1 ( 293800 kWh further 5 million subscribers (population ) belong to the group ) allowed electricity was restored to 395.6 manat use value. As a result of activities undertaken during the reporting period, 63 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
According to the report, there is another techno-economic performance of the enterprise as a result of measures implemented trend. So in December of last year the total consumption of 2012 kWh, which is 12.2 million compared with the same period consumption was more than 42.5 million kWh. Payment compared to the same period in 2012 increased by more than 13 percent. In particular , the constant private consumer group was 19.8 million kWh of electricity consumed in the same period in 2012 , the consumption of more than 8.5 million kWh. Payment during the reporting period compared to the same period in 2012 increased by 5 percent. It should be noted that during 2013 , the company as a whole was 377.4 million kWh of electricity consumed . As a result , compared with the same period in 2012 consumption 47.2 million kWh , an increase of more than 14 percent of the payment. In particular, the constant private consumer group 146,1million kWh , respectively , was 19.6 million kWh and about 6 percent.