Yola saldığımız 2013-cü il də təkçə ölkə energetikləri deyil, bütün respublika üçün əlamətdar hadisələrlə yada qalmışdır. Dövlət proqramlarında elektrik enerjisi sistemində də nəzərdə tutulmuş layihələr uğurla həyata keçirilmişdir.
Qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ölkə Prezidenti İlham Əliyevin müəllifi olduğu Dövlət Proqramına uyğun respublikamızda istismara verilən yeni generasiya güclərinin sayı artmaqdadır. Dövlət Başçısının rəhbərliyi altında ötən 10 il ərzidə 2000 MVt-dən artıq gücə malik yeni elektrik stansiyaları tikilib istifadəyə verilmişdir. O cümlədən, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə istiqamətində pik gücləri artırılmışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, söhbət dünya standartlarına cavab verən müasir qurğu və avadanlıqlarla təchiz edilmiş, ötən il istismara verilmiş 780 meqavat gücündə “Cənub” Elektrik Stansiyasından gedir.
Müəssisənin məsul işçisinin bildirdiyinə görə, ötən ilin dekabr ayında stansiyada 345,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, istismara verildiyi 6 ay ərzində (01.01.2014-cü ilə kimi) isə stansiyada dispetçer qrafikinə uyğun olaraq 1 milyard 167 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbənin sözlərinə görə , bu avadanlıqların istismar səviyyəsinin yüksəldilməsinə, müasir metodlardan istifadəyə yönəldilmiş stansiya personalının dəqiq təşkil olunmuş işinin nəticəsidir.
Xatırladaq ki, bu stansiya ötən ilin iyul ayının əvvəlində istismara verilib. Enerji təhlükəsizliyi prinsipinə görə digər analoji stansiyalardan fərqli olaraq, bu stansiyada üç yanacaq növündən - qaz, mazut və dizel yanacağından istifadə edilməsinə imkan verən texnologiyalar tətbiq edilmişdir. Bu stansiyanın Abşeron yarımadasının və cənub bölgəsinin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin daha da dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.

In fact, the power of the country in 2013 , but had to recall significant events for the whole country . Government programs have been successfully implemented projects in the power systems are designed .
It should be noted that, in accordance with the State Program of President Ilham Aliyev, the commissioning of new generating capacity increased. Under the leadership of the President, in the last 10 years , with a capacity of over 2000 MW of new power plants were built. In particular, the use of alternative and renewable energy sources in the direction of increasing the peak power .
Under the information given by the Press – release of “Azerenergy” JSC, on international standards and equipped with modern facilities , with a capacity of 780 MW was commissioned last year, "South" is a power station .
According to the officer in charge of the company in December last year, 345.2 million kWh of electricity was created at the plant.
By the way, has been in operation for 6 months (till 01.01.2014 ) in the power control in accordance with the schedule of 1 billion 167 million kWh of electricity was produced .
According to the source, the electric power output of the high results were obtained with other technical indicators.
According to the source , improving maintenance of equipment, the use of modern methods of plant personnel in the work .
This plant was commissioned in early July last year. Unlike other similar stations on the principle of energy security, station , three types of fuel - gas, fuel oil and diesel fuel , which allows the use of techniques that have been applied . The station is the southern region of the peninsula, and strengthening energy security, energy transmission and distribution systems play a vital role in ensuring sustainable and stable operation .