SUMQAYIT EŞ: KOLLEKTİV MÖVSÜMƏ HAZIRDIR
Tərtib olunmuş qrafikə uyğun olaraq ötən il üçün nəzərdə tutulan bütün işlər yüksək səviyyədə icra olunub. Transformator və kompleks transformator məntəqələri (TM və KTM), ötürücü və paylayıcı xətləri üzrə planlaşdırılmış işlər əsasən yekunlaşmışdır.
“Sumqayıt Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, təmir qrafikinə uyğun olaraq ötən ilin son üç ayı ərzində 60-a yaxın 10, 6 və 0,4 kV-lik kabel elektrik verilişi xətlərində təmir işləri zamanı 80-dən çox birləşdirici mufta istifadə edilmişdir. Eyni zamanda 3,4 km-ə yaxın 10 kV-lik kabel xətti çəkilmiş, 60-dan artıq dayaq quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 0,4 kV-lik şəbəkələrin yenidənqurulması, sayğacların xüsusi qutularda baxış üçün maneəsiz yerlərə köçürülməsi və digər işlərlə bağlı 33,7 km-ə yaxın SİP kabel xəti çəkilmiş, 1270-dən artıq sayğac quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, yenidənqurma və təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM və KTM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 60-a yaxın TM və KTM-lərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 15 TM binası təmir edilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 2,5 MVA-dan artıq olan altı transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 300-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir ki, bundan da 276-sı məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 657,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 39,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. O cümlədən, məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupunda isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 513,1 min kilovatsaatdan artıq və 30,8 min manata yaxın olmuşdur. Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 2013-cü il ərzində isə burada 3010-dan artıq qayda pozuntusu aşkar olunmuşdur ki, bundan 2770-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir. Nəticədə 9 milyon 630,9 min kilovatsaata yaxın (bunun 6 milyon 19,3 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 541,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 71 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Verilən məlumata görə, ötən il ərzində müəssisə üzrə ümumilkdə 915,1 milyon kilovatsaata yaxın (bunun 196 milyon kilovatsaatdan çoxu daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib), o cümlədən ötən ilin dekabr ayında isə 87,4 milyon kilovatsaata ayxın (bunun 27,5 milyon kilovatsaata yaxını daimi əhali qrupu tərəfindən istehlak edilib) elektrik enerjisi istehlak edilmişdir. Nəticədə 2012-ci ilin müvafiq dövri ilə müqayisədə ötən il ərzində ümumi istehlak 20,5 milyon kilovatsaatdan çox, (daimi əhali qrupunda isə 3,1 milyon kilovatsaata yaxın), o cümlədən dekabr ayında isə ümumi istehlak 7,5 milyon kilovatsaata yaxın (daimi əhali qrupunda isə 9,9 milyon kilovatsaatdan çox) artmışdır. 2012-ci ilin müvafiq dövri ilə müqayisədə ötən ilin 12 ayı ərzində ümumi ödənişdə mütləq artım 16 faiz (daimi əhali qrupunda isə 2 faizə yaxın), o cümlədən dekabr ayında isə ümumi ödənişdə mütləq artım 7 fazə yaxın (daimi əhali qrupunda isə 16 faizə yaxın) olmuşdur.

SUMGAIT EN: THE COLLECTIVE IS READY TO SEASON
Drawn up in accordance with the timetable set out in the past year, work has been done at a high level. Transformers and transformer substations (TP and CTP), transmission and distribution lines in accordance with the agreed work has been completed.
According to the information given by Sumgait Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, In accordance with the maintenance schedule in the last three months of last year, about 60, 10, 6 and 0.4 kV cable transmission lines connecting to more than 80 during the repair work has been used . At the same time, about 3.4 km of 10 kV cable , more than 60 booths. Along with all the upgrade of 0.4 kV , counters, special boxes and other activities related to the movement of SIP cable xəti 33,7 km, over 1,270 meters.
Note that the reconstruction and repair works belonging to TP and CTP touched . Thus, the above-mentioned period, 60 TP and CTP, and 15 different types of repair work carried out in the building was renovated TM. At the same time , the total capacity of 2.5 MVA were repaired and put in six .
According to information received from the source, in December last year during a raid in the area of ​​rule of more than 300 consumers were found that of 276 consumers ( population) belong to the group . Discovered violations of rules were acted and 657,900 kW allowed electricity was restored to 39.5 manat use value . In particular , consumers (population ) group , these figures were 513 100 kWh and 30,800 manat. According to the source , it should be noted that during 2013 more than 3010 violations were discovered here in 2770 that consumers (population ) belong to the group . As a result, 9 million 630900 kWh ( 19.3 kWh more than 6 million consumers (population ) belong to the group ) allowed electricity was restored to the value of 541.2 weakened . Actions carried out in 71 percent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.
According to the report , during the past year, total 915,1 million kWh ( about 196 million more than was consumed by a group of resident population ) , in December last year , including 87.4 million kWh ayxın ( about 27.5 million kWh was nearly consumed private group ) of electricity was used . As a result , compared with the same period in 2012 , total consumption of 20.5 million kWh per year ( resident population of 3.1 million kWh per group) , as well as the total consumption of 7.5 million kWh in December (private group , more than 9.9 million kWh) increased . Compared with the same period in 2012 , an absolute increase of 16 percent during the first 12 months (group 2 percent of the population ) , including 7 confuses absolute increase in December (about 16 per cent of the resident population ) was.