TƏMİR-SAZLAMA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Ən müasir texnologiyaların tətbiq edildiyi generasiya mənbələrindən biri olan “Xaçmaz” elektrik stansiyasının respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük əhəmiyyəti var. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, eyni zamanda sistemin dayanıqlığının artırılmasında rolu əvəzsizdir. Stansiyada texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsini, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir, o cümlədən vaxtlı-vaxtında texniki baxış keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Məhz onun nəticəsidir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir və yola saldığımız 2013-cü ildə də uğurlu nəticələr əldə edilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada ötən il ərzində 268,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, ötən ilin dekabr ayında isə bu rəqəm 25,4 milyon kilovatsaata yaxın təşkil etmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, ötən ilin son üç ayı ərzində stansiyada üç aqreqatda istismar həddinə uyğun növbəti texniki qulluq işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən onların köməkçi avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda sözügedən dövrdə bütün generatorlarda texniki qulluq işləri də yerinə yetirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı yarımstansiyada olan avadanlıqlarda müvafiq təlimata uyğun sınaq işləri də görülmüşdür.
Mənbə onu da bildirdi ki, əməlyyat heyətinin işinə nəzarəti gücləndirmək, onların bilik səviyyəsini artırmaq məqsədilə bütün növ təlimatlar keçirilmiş, bilik yoxlamaları aparılmış və əks qəza məşqləri keçirilmişdir.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalarda yanğın təhlükəsizliyi vəziyyətinə baxış keçirilmiş, o cümlədən yanğınsöndürmə avadanlıqları təftiş edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Xatırladaq ki, ümumi gücü 87 MVt olan bu elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir.

REPAIR – MENDING MEASURES ARE IMPLEMENTED
Khachmaz power plant” plays the main role in improving of electric energy supply of northern regions with electric energy. This power plant really takes the main part in increasing of quality and stability of electric energy and increasing of technical exploitation in this region. As a result of it, all the units are in repair and successful results were achieved in 2013. Presently the units are operating  under the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of Azerenergy JSC, about 268,5 million kWh electric energy was produced during last year.  It should be noted that in December last year , the figure was 25.4 million kWh.
Working with equipment to improve the efficiency of transmission and distribution of energy and maintaining the stability of the work carried out targeted measures to increase the level of technical and economic parameters of the power plant are satisfactory.
According to information provided by the source , the power plant during the last three months of last year , according to the three unit of work on the maintenance work was carried out the next level , as well as auxiliary equipment of different types of repair work carried out . At the same performed maintenance on all generators. At the same time , all the equipment was in accordance with the instructions of the court.
The source also said that the work activities to strengthen supervision in order to increase their knowledge in all kinds of guides , knowledge tests were conducted and training accident.
Fire safety, as well as other objects in the spotlight. Thus, workshops , office buildings and ancillary buildings for the presence of terms of fire safety, including fire-fighting equipment were inspected, cleaned the area , which can lead to fire . Recall that the total capacity of the power plant is 87 MW consisting of 10 units.