Xidməti ərazilərində daha dayanıqlı elektrik enerjisi təminatının yaradılması məqsədilə “Mingəçevir Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) balans mənsubiyyətinə daxil olan elektrik verilişi xətlərində (EVX) və transformator məntəqələrində son aylar ərzində bir sıra sistem əhəmiyyətli təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda qeyd edilir ki, ümumiyyətlə mövsümə hazırlıqla əlaqədar olaraq tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilir. Tədbirlər planına uyğun olaraq, dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə 110 kV-lik “Şəhər” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-lik 8, 19 və 25 saylı “Şəhər”, “Az.İES” yarımstansiyasından çıxan 6 kV-lik “Jildom” və digər hava elektrik xətləri təmir edimişdir. Bir sözlə, 6 kV-lik şəbəkə üzrə nəzərdə tutulmuş işlər qrafikə uyğun uğurla başa çatmış və 2,2 km-ə yaxın xətdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, 300 mertrə yaxın naqil yenisi ilə əvəzlənmişdir. Eyni zamanda dayaqlar düzləndirilmiş, xətlərin qabariti normallaşdırılmış və trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir.
Qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində olan 0,4 kV-lik enerji daşıyıcılarında da müvafiq təmir-bərpa işlər yerinə yetirilib. O cümlədən, 349 metr naqil SİP kabel xətti ilə əvəzlənmiş və 1,6 km-ə yaxın hissədə isə əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır. Yeri gəlmişkən, ötən ilin son 3 ayı ərzində rayon üzrə 37 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən analoji tədbirlər yarımstansiyaların, elektrik verilişi xətlərinin qəzasız və dayanıqlı işləməsi üçün əsaslı zəmin yaradır.
Mənbə istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin haqqının ödənilməsi sahəsində də vəziyyətin normal olduğunu bildirərək qeyd etdi ki, ötən ilin 12 ayı ərzində müəssisə üzrə ümumi istehlak 136,8 milyon kilovatsaata, o cümlədən dekabr ayında isə 16,1 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Nəticədə 2012-ci ilin 12 aylıq göstəriciləri ilə müqayisədə istehlak 714 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə bir faizdən çox olmuşdur. O cümlədən, dekabr ayında istehlak 695 min kilovatsaatdan çox, ödəniş isə mütləq 8 faizə yaxın artmışdır. Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 2013-cü ildə daimi əhali istehlakçıları üzrə 47,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmidir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 1,2 milyon kilovatsaat azdır. Ödəniş isə mütləq 2 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, dekabr ayında isə istehlak 2012-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə `355 min kilovatsaat artaraq 6,4 milyon kilovatsaata yaxın olmuşdur. Ödənişdə mütləq artım isə 15 faizə yaxın olmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində 2013-cü ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 3 qayda pozuntusu (bunun 2-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 8,5 min kilovatsaata yaxın (bundan 5 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 510 manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Ümumiyyətlə, ötən ilin 12 ayı ərzində burada 208 qayda pozuntusu (bundan 164-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) faktı aşkar edilərək 4 milyon 67,9 min kilovatsaata yaxın (bundan 3 milyon 797,9 min kilovatsaatdan artıq məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 244 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 27 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

EXPLOITATION QUALITY IS INCREASED
Some repair – restoration measures were implemented at TL and transformer points belonging to “Mingachevir Electric Network” (EN) balance in order to supply much more stable electric energy support at the service territories.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JC, measures plan are carried out in the line of preparation to season. According to this plan , in order to strengthen the stability of 110 kV "City" 6 kV substation, 8, 19 and 25 , "City", "Az.IES" 6 kV substation "Jildom" and other weather power lines have been restored. Other words , a network of 6 kV accordance with the schedule provided by the 2.2 - kilometer line was successfully completed , and various types of repair work is carried out , 300 were replaced with new metre cable. At the same time , stands, and the following lines of green weight normalized clearance cleared.
It should be noted that the energy plant in 0.4 kV repair and restoration work was done. In particular, the 349 -meter wire cable line replaced by SIP, and 1.6 km part repairs carried out. By the way, during the last three months of last year, district 37 different types of repair work carried out on the TM . It should be noted that similar measures in substations, transmission lines , provides a solid basis for trouble-free and stable operation.
Source of electrical energy in the payment situation , he said that it is normal that the 12 months of last year , the total consumption of 136.8 million kWh , including 16.1 million kWh in December. As a result, compared with 12 months of 2012 decreased consumption of 714 kWh and an absolute increase was greater than one percent. In particular , the consumption of 695 kWh more than in December , payment increased by 8 percent. It should be noted that in 2013 the resident population of 47.1 million kWh of electricity consumers, which are made from the same period in 2012 , the consumption of less than 1.2 million kWh. Payment must be increased by more than 2 percent . In particular, in December compared with the same period in 2012, while consumption of 355 kWh , an increase of 6.4 million kWh. The absolute increase was 15 percent.
The source also said that the area office of the company in December 2013 during a raid breach Rule 3 ( 2 of which consumers (population ) belong to the group ) were detected and acted . As a result 8.5 million kWh ( about 5 kW thousand subscribers (private ) belong to the group ) allowed electricity was restored to 510 manat use value . Overall, in the 12 months of last year , 208 of the violations ( 164 consumers (population ) belong to the group ) were found 4 million to 67.9 kWh ( more than 3 million customers 797,900 ( the population group of consumers ) applies ) , the loss of electricity , the use value of more than 244. Actions carried out in 27 per cent of this sum was repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.