PAYLAYICI ŞƏBƏKƏLƏRDƏ YENİLƏŞMƏ DAVAM ETDİRİLİR
Respublikamızın kənd təsərrüfatı rayonlarından olan Tərtərin elektrik enerji təchizatının dayanıqlılığı tam təmin edilir. Rayon elektrik şəbəkəsinin kollektivi bu sahədə üzərinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışır.
Şəbəkənin istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə görülən tədbirlər barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində avadanlıqlara davamlı texniki baxış keçirilib və ötən ilin son üç ayı ərzində 13 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş, həmçinin müəyyən qədər çıxış kabelləri SİP kabellərlə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda müxtəlif gücə malik iki transformator təmirdən sonra təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Qeyd edək ki, həm rayon mərkəzində, həm də kəndlərdə enerji təsərrüfatının təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsi üçün məqsədyönlü tədbirlər 2013-cü ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Rayon mərkəzi, Xoruzlu, Hüsənli, Dəmirlər və digər bir nüçə kəndlərdəki paylayıcı şəbəkələrdə əsaslı təmir və yenidənqurma işləri aparılmışdır. Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə 10 və 0,4 kV-lik xətlərin 23 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmiş, 2,2 km-dən çoxu dəyişdirilmiş, 14 ağac dayaq dəmir beton dayaqla əvəzlənmiş və 14 travers quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 500 metrə yaxın kabel xətti də çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı xətlərin ətrafı yaşıl kütlədən təmizlənmiş, məftillər dartılmış və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.
Onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən işlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir. 2013-cü ilin dekabr ayında müəssisə üzrə 8,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bu da 2012-ci ilin eyni dövründəki istehlakdan 530 min kilovatsaat çoxdur. O cümlədən, daimi əhali qrupu üzrə bu göstəricilər müvafiq olaraq 2,5 milyon kilovatsaatdan və 121 min kilovatsaatdan çox olmuşdur. Yeri gəlmişkən, ötən ilin 12 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində 113,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehlak edilmişdir ki, bunun da 25,4 milyon kilavatsata yaxını daimi əhali istehlakçı qrupuna aiddir. Nəticədə 2012-ci illə müqayisədə ümumi istehlak 9,2 milyon kilovatsaatdan, ödəniş isə mütləq 10 faizdən çox artmışdır. O cümlədən, daimi əhali qrupunda isə istehlak 2012-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 890 min kilovatsaata yaxın azalmış, ödənişdə mütləq artım isə 5 faizdən çox olmuşdur.
Verilən məlumata əsasən, istehlakçıların sayğac-uçot komplektinə baxış keçirilən zaman aşkar edilən qayda pozuntularına görə, ötən ilin dekabr ayında 55-ə yaxın (bunun 50-si məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 220,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 176,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 13,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. 2013-cü ilin 12 ayı ərzində isə burada 910-dan artıq (bunun 793-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 5 milyon 287,2 min kilovatsaatdan artıq (bunun 3 milyon 86 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 317,2 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 93 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

RENEWING PROCESS IS CONTINUING AT THE DISTRIBUTION NETWORKS
Electric energy support of Tartar which is one of agriculture regions of the republic is continuing. Collective of this region are assiduously try in the line of it.
According to the information given to the Press – release of “Azerenergy” JSC about the measures implemented in order to increase of exploitation level of the network, two different power transformers at the same time connected to the network after the repair.
Note that the center of the district , as well as villages targeted measures to strengthen security in the energy sector during the last three months of 2013 continues. District center , Khoruzlu, Husanli, Demirler and other distribution networks repair and reconstruction work was carried out in the villages. Overall, 10 and 0.4 km of 23 kV have been repaired, altered by more than 2.2 km, 14 and 14 passes were replaced with iron stand installed. At the same time, 500 meters were installed on a cable line. Along with all of the treated pulp and green lines , wires and other remedial measures have been tightened .
It should be noted that the implemented measures have a positive impact on other technical and economic indicators. In December 2013, 8.8 million kWh of electricity was used by that consumption 2012 kWh more than 530,000. In particular, data on the population of 2,5 million kWh and more than 121 000 kWh. By the way, the area service company within 12 months of last year 113.3 million kWh of electricity was used, of which nearly 25.4 million kWh refers to private consumer group. As a result, in 2012, compared to 9.2 million kWh of consumption , payment shall be increased by more than 10 percent. In particular, the consumption of the population, compared to the same period in 2012 decreased by 890,000 kWh, while the absolute increase of 5 percent.
According to the consumer at the time of the full account violations against the rules will be found , in December last year , close to 55 (50 - consumers (population ) belong to the group ), violations of the rule of electricity consumers. Discovered violations of rules were acted and more 220 200 ( 176 700 kWh of consumers ( population) belong to the group ) allowed electricity has been restored to 13,200 manat use value . During 12 months of 2013 , while more than 910 ( of 793 consumers ( population) belong to the group ) was found in violation . As a result , more than 5 million 287 200 ( 3 million 86 000 kWh of consumers ( population) belong to the group ) allowed electricity was restored to 317,2 manat use value. Actions carried out in 93 per cent of this amount has been repaid and the related activities are carried out in order to pay the remaining amount.