YARIMSTANSİYALAR YENİLƏŞDİRİLİR VƏ GÜCÜ ARTIRILIR
Bakı şəhəri, Bakıətrafı kəndlər və ümumilikdə Abşeron yarımadasının elektrik enerjisi təchizatının həyata keçirilməsində “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) özünəməxsus yeri və rolu var. Bütün enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra əsaslı təmir və texniki təftiş işləri aparılmış, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit və dayanıqlı işləməsinin, istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində tədbirlər ötən ilin son üç ayında da uğurla həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 110 kV-lik yeraltı “Bayıl” yarımstansiyasının tikinti quraşdırma işləri başa çatdırılmışıdr.
Sözügedən müəssisədən qeyd edilən dövrdə görülmüş işlər barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata  görə, “İfrat yüklənmə rejimində işləyən transformatorların yeni güclü transformatorlarla əvəz edilməsi” tədbirlərinə uyğun olaraq 220 kV-lik “Şəngəçal” yarımstansiyasında 1 saylı 125 MVA-lıq avtotransformator 200 MVA-lıqla, 110 kV-lik “Puta” yarımstansiyasında isə 40 MVA-lıq transformator 63 MVA-lıqla əvəz edilmişdir. Eyni zamanda “Səngəçal” yarımstansiyasında 220 kV-lik tərəfdə 5-ci bölmənin tikinti işləri başa çatdırılmış, 220/110 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) isə yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında 220 kV-lik APQ-də yenidənqurma işləri qrafikə uyğun yerinə yetirilmiş və bu istiqamətdə işlər hazırda davam etdirilir. Paralel olaraq 500 kV-lik II “Abşeron”, 330 kV-lik I “Abşeron”, IV və VIII “Şirvan” hava xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir və sınaq işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında yeni quraşdırılmış 3 sayli avtotransformatorun 10 kV-lik tərəfində reaktorun və paylayıcı məntəqənin (PM) quraşdırılması başa çatdırılmış, idarəetmə məntəqəsində isə 110/220 kV-lik idarəetmə lövhələrinin yenisi ilə əvəz olunması işləri davam etdirilir. Bütün bunlarla yanaşı hesabat dövründə “Səngəçal” ES-220 kV-lik “Müşviq” YS arasında 110 kV-lik iki dövrəli HX-nin də tikintisi başa çatdırılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Zabrat” yarımstansiyasında (YS) yeni 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) tikintisi və avadanlıqların quraşdırılması işləri başa çatdırılmışdır. Eyni zamanda yeni 360 MVA gücündə 220 kV-lik “Zabrat” YS-nin tikintisi tamamlanmış, hazırda 110 kV-lik çıxış kabellərin tikintisinə başlanmışdır.
Yeri gəlmişkən, yeni 220 kV-lik “Zabrat” YS-nin eyni gərginlikli tərəfinin enerji sistemlə əlaqələndirilməsi üçün yeni I və II “Zabrat”, III-IV “Hövsan” HX-ləri tikilib istismara verilmişdir.
Digər başa çatdırılmış işlərlə bağlı mənbə onu da bildirdi ki, ötən ilin son üç ayı ərzində 220 kV-lik “Hövsan” YS-də eyni gərginlikli APQ-də yeni bölmənin, 110 kV-lik “Ramana” YS-də yenidənqurma işləri ilə əlaqədar eyni gərginlikli eleqaz və cərəyan transformatorların quraşdırılması işləri başa çatdırılmışdır. Eyni zamanda həmin bu dövrdə 110 kV-lik II “Maştağa” HX-də bir neçə dayaq arası hava xətti kabel xətti ilə əvəzlənmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, hazırda 220 kV-lik “Böyükşor” YS-nin, 220 kV-lik “Ağsu” və “Qəbələ” HX-lərin tikintisi davam etdirilir.

THE S/S ARE RENEWED AND THE POWER IS INCREASED
“Absheron Regional Electric Network” (REN) plays the main role in supplying of Baku and Baku around territories with electric energy. As with all energy facilities, in order to improve the efficiency of repair and inspection equipment based on teamwork, stable and reliable operation of electricity transmission and distribution systems in order to enhance operational measures have been successfully implemented over the last three months of last year. 110 kV underground "Bayil" substation construction and installation work .
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, transformers to replace the transformers operating in extreme conditions " measures in accordance with the 220 kV "Sangachal" 125 MVA substation number 1 with one 200 MVA 110 kV autotransformer "Puta" 63 MVA substation transformer 40 MVA one was replaced. at the same time, " Sangachal " 220 kV construction work was completed on the 5th block , 220/110 kV switch yard (SS) is reconstructed.
It should be noted that the above-mentioned period, 500 kV "Absheron" 220 kV yard, and carried out in accordance with the timetable for reconstruction work in this direction at the moment. In parallel with the 500 kV II "Absheron" , 330 kV "Absheron ", IV and VIII « Shirvan » Air Lines and experiment with different types of repair work carried out . At the same time , 220 kV, " the installation was complete OM newly installed reactor number 3 at 10 kV transformer and distribution stations (AM), the station management control kV replacing a 110/220 is in full swing . Along with all reporting period " Sangachal " dual 110 kV TL ES- 220 kV " OM construction was completed .
The source also said that, as kV "Zabrat" with 110 (DMD), a new distribution system of 10 kV ( switching yard ) completed the construction and installation of equipment . At the same time , a new 360 MVA, 220 kV " Zabrat " S completed, started the construction of the output cables 110 kV .
By the way , the new 220 kV " Zabrat " YS- voltage side of the power system for the coordination of the new I and II " Zabrat ", III-IV, " Hovsan" was commissioned TL.
Another source told him about the work done in the last three months of last year , 220 kV " Excavations " new block in the yard at the same voltage of 110 kV " Ramana " reconstructed with the same open-circuit voltage and current transformers have been completed. At the same time , air line TL II 110 kV " Mashtaga " between the cable line replaced several stands .
It should be noted that, at present, construction of Boyukshor s/s by 220 kV, Aghsu and Gabala TL are continued.