TEXNİKİ QULLUQ İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLMİŞDİR
“Postsovet məkanında ilk dəfə olaraq ölkəmizdə generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərlə təmin olunmuş generatorlardan ibarət olan generasiya gücləri tikilərək istismara verilmişdir. Belə enerji obyektlərindən biri də “Şəki” elektrik stansiyasıdır. Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində kollektivimiz səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində fəal iştirak edirlər. Yola saldığımız 2013-cü ildə də uğurlu nəticələr əldə edilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir”. Bu barədə “Azərenerji”  ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Şəki” elektrik stansiyasından bildirilmişdir.
Sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, 2013-cü il ərzində burada 310,7 milyon  kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən ötən ilin dekabr ayında isə enerji obyektində 28,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən ildə stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində də qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Belə ki, tələbatçıların daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ötən ilin son üç ay ərzində stansiyada beş aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda bütün generatorlarda, beş güc transformatorunda və eyni sayda eleqaz açarında yoxlama və sınaq işləri görülmüşdür. Yeri gəlmişkən, cari ildə digər aqreqatlarda da əsaslı texniki xidmət işlərinin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, digər müəssisələr kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın su çəni, nasos qurğusu, su kəməri şəbəkəsi və digər avadanlıqlar yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və daimi nəzarətdə saxlanılır.
Sonda onu da qeyd edək ki, işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də işlər həyata keçirilmişdir. Müəssisənin işçi personolı tərəfindən iş yerlərində sanitar gigiyena normalarının tələblərinə, əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası qaydalarına ciddi riayət edilmişdir. Xatırladaq ki, 10 aqreqatdan ibarət olan “Şəki” elektrik stansiyasının ümumi gücü  87 MVt-dır.

TECHNICAL SERVICE MEASURES WERE IMPLEMENTED
"For the first time in the post Soviet space , the structure of distributed power generation based on the concept of providing piston engines generating capacity generators were put into operation . One of these sites is "Shaki" Power . Transmission power quality and stability of our team works hard for consumers to actively participate in the maintenance of units. Actually, successful results have been achieved in 2013. Currently devices operate in accordance with the dispatch schedule. it was noted in the information given by “Shaki power plant” to the Press – release of “Azerenerji” JSC.
In accordance with the above-mentioned companies for 2013 was 310,7 million kWh of electricity . In December last year , including 28,8 million  kWh Energy Center was created .
It should be noted that the work to improve the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems for sustainable , stable operation and maintenance of the plant in the past as a result of carried out purposeful measures to improve the technical and economic indicators of poor results were obtained .
According to information provided by the source, all units at the station in good condition. To ensure a high level of operational and technical issues carefully , technical reviews in a timely and prompt action is necessary . Thus, in order to ensure a high quality and stable power plant in the last three months of last year , the next five units operated in accordance with the level of service provided . At the same time , all five key generators of power transformers and circuit test and test work was carried out with the same number. By the way, the remaining blocks are designed to perform basic maintenance .
It should be noted that , like other businesses , the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety , fire water tank , pump unit , water pipes and other equipment to verify the defects have been eliminated and are under constant supervision.
Finally, it should be noted that the work to improve the working conditions of employees. Personal health standards for employees in the workplace, occupational health and safety rules are strictly enforced . Recall that 10 units of "Shaki" power plant with a total capacity of 87 MW , respectively.