ENERJİ TƏCHİZATI YAXŞILAŞDIRILIR
“Qusar Elektrik Şəbəkəsi”nin kollektivi 2013-cü ilin əvvəlindən başlayaraq istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün üzərlərinə düşən vəzifələrin icrası istiqamətində əhəmiyyətli fəaliyyət göstərib. Görülən işlərlə bağlı şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, 110 kilovoltluq “Qusar” yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 10 MVA-lıq transformatorların 110 kV-lik dövrələrində, güc transformatorlarında təmir, ölçü sınaq işləri aparılıb. 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun binasının təmiri başa çatdırılıb. Şəbəkənin balansındakı 35 kV-lik güc transformatorlarında da analoji tədbirlər reallaşdırılıb, 1 ədəd yağ açarı təmir edilib və yağ açarlarına yağ əlavə olunub.
Qeyd edək ki, şəbəkənin gücləndirilməsi və enerji təchizatının yaxşılaşdırılması məqsədilə 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə də xeyli təmir və quraşdırma işləri aparılıb. Bu işlər əsasən 110/35/10 kV-lik “Qusar” yarımstansiyasından çıxan 17 saylı şəhər hava xəttində reallaşdırılıb. Buradakı dayaq, izolyator və naqillərin daha keyfiyyətliləri ilə dəyişdirilməsinə nail olunub. G.Əbilov küçəsindən keçən hissədə isə hava xəttinin əvəzinə 360 metr 10 kV-lik yeraltı kabel çəkilib. Oxşar tədbirlərin aparılması “Yasab”, “Aşağı Ləyər”, “Sudur”, “İmamqulukənd”, “Həzrə” və sair hava xətlərində də həyata keçirilib.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəhərin 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətləri üzrə görülən işlərin də miqyası yetəcək qədər böyükdür. Müvafiq tədbirlər “Balaqusar”, “Kuzun”, “Əniğ”, “Xuray”, “Urva”, “Düztahir”, “Sudur”, “Yeni Həyat”, “Şirvanovka” və digər xətlərdə reallaşdırılıb. Görülən işlər isə əsasən dayaq və xətlərin daha keyfiyyətliləri ilə əvəz olunmasından ibarətdir.
Rayonun Yuxarı Ləyər kəndində 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətləri üzrə 114 ədəd yeni dəmir-beton dayaq quraşdırılıb, 4 kilometrə yaxın müxtəlif markalı kabel xətti çəkilib. Yasab tala kəndindəki 6 kV-lik “Qullar” hava xəttində də oxşar işlər həyata keçirilib. Analoji işlər İmamqulukənd oba, Mucuq oba, Çetkun və sair kəndlərdən keçən 10 kV-lik xətlərdə də reallaşdırılıb.
Güc artımı ilə əlaqədar abonentlərin daha keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması məsələsinə də diqqət yetirilib. Bu məqsədlə Həsənqala, Qalacıq və Kuzun kəndlərində mövcud olan transformatorlar daha güclüləri ilə əvəz olunub. Bundan başqa 115 ədəd transformator məntəqəsində profilaktik təmir işləri aparılıb, transformatorlara yağ əlavə olunub, faza yüklərinin ölçülməsi üçün ölçü-sınaq işləri aparılıb.
2013-cü ildə texniki itkilərin azaldılması tədbirlər planına əsasən Aşağı Kalunxur və Urva kəndlərində tədbirlər görülüb. Bir sıra transformatorlar yükə uyğun yenisi ilə əvəzlənib. Bundan başqa xeyli sayda abonentin sayğacı və həyətlərdən keçən dayaqlar həyətlərdən küçəyə çıxarılıb. Həyətlərdən keçən açıq naqillər isə SİP kabellərlə əvəz edilib.

ENERGY SUPPLY IS IMPROVING
The collective of "Gusar Electric Network"  are assiduously try in the line of increasing of exploitation level since 2013. According to the information given by the network to the Press – release of "Azerenergy" JSC, 110 kV "Gusar" with the number 1 and 2 110 kV 10 MVA transformer circuits , power transformers , repair , test measurements were taken . Repair of 10 kV distribution system was completed . Network at 35 kV power transformers implemented similar measures , repair of oil circuit breakers and oil circuit breakers was added 1 oil.
Please note that in order to improve the power supply , empowerment and network 10, 6 and 0.4 kV , repair and installation work was carried out in the party. According to these studies , 110/35/10 kV «№ 17 in OHL realized Hussar ' s. Towers, insulators and conductors change was achieved with much greater quality. Instead of crossing the street in the 360 meters in the air line Gəbilov 10 kV underground cable was installed . Similar measures "Yasab", Ashaghi Layar", " Far ", "İmamqulu village", "Hazra" and others carried out the air line.
The source also said that the work is carried out on 0.4 kV power lines sufficient for poverty relief ¬ n . Appropriate measures " Ba ¬ laqusar", "Kuzun", " Gil ", " Xu ¬ beam ", "Urwa", "Duztahir", " Far " , "New Life" , "The Lion ¬ vanovka" and realized the other lines . Based on this work in the stands, and must be replaced with new lines .
Layar village near 0.4 kV power lines above 114 transmission units installed in new concrete poles , 4 km of cable lines with different brands. Tala village Yasab 6 kV "slaves" in the same line of work was carried out in air. İmamquluvillage hamlet of the same work , Muchug village , Chetkun and other villages have been implemented in the past 10 kV .
With the growing power of consumers are more focused on the issue of quality of electricity supply . To do this, Hasangala, Kuzun and Galajig and were replaced with more powerful transformers in villages. Furthermore, the work was carried out at 115 preventive transformer insulating oil has been added , the phase measurement in the load test is performed.          In accordance with an action plan in 2013 to reduce technical losses and Urwa Kalunxur villages were dropped. Several transformers were replaced with new ones. Also supports a large number of subscribers to the meter and the yard has been removed from the yard to the street. Wires, cables have been replaced by SIP, open courtyard .