QIŞA TAM HAZIRLIQ GÖRÜLÜB
«Qəbələ REŞ» MMC-nin tərkibindəki Ağdaş və Göyçay elektrik şəbəkələri cari ilin payız-qış mövsümü üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasını başa çatdıraraq, istehlakçıları fasiləsiz və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edirlər.
Bu istiqamətdə “Ağdaş Elektrik Şəbəkəsi”ndə hansı işlər həyata keçirilib. Şəbəkənin məsul işçisinin “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə bildirdiyinə görə, ötən aylar ərzində şəbəkə üzrə bütün 110 kilovoltluq və 35 kilovoltluq yarımstansiyalarda plan-qrafik üzrə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb, mühafizələr yoxlanılıb. 46 transformator məntəqəsində (TM) təmir işləri görülüb. Şəhərin İstiqlal küçəsində 400 kVA gücündə transformator 630 kVA transformatorla, Ü.Hacıbəyov küçəsindəki 250 kVA transformator isə 400 kVA transformatorla dəyişdirilib. Padar küçəsində 250 kVA-lıq, «SU-18» qəsəbəsində 400 kVA-lıq, K.Kərimov küçəsindəki 250 kVA-lıq transformatorlar əsaslı təmirdən çıxarılıb.
Qeyd edək ki, kənd yaşayış məntəqələrində –Dəhnəxəlil, Gülbəndə, Xosrov, Dovutlu, Pirkəkə kəndlərindəki müxtəlif gücə malik transformatorlar qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar əsaslı təmir olunub. Kotanarx, Eymur, Cardam, Qaroğlan, Qaradağlı, Ovçulu və Şordəhnə kəndlərində yeni inşa olunan məktəblərin enerji təchizatını təmin etmək üçün 6 ədəd transformator məntəqəsi quraşdırılaraq istismara verilib. Bundan əlavə, bir uşaq bağçası üçün də ayrıca transformator məntəqəsi quraşdırılıb. Rayonun Yenikənd kəndində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 63 kVA-lıq, Pirəyir kəndində 100 kVA-lıq, Qaradeyin kəndində 160 kVA-lıq, Aşağı Ləkidə 100 kVA-lıq TM-ləri quraşdırılıb ki, bunlar da yeni yaşayış massivlərininn abonentlərinə xidmət göstərir.
Mənbənin digər məlumatına görə, 10 kV-lik xətlərin 20,5 kilometrə yaxın hissəsində əsaslı, 15,9 kilometrində isə cari təmir işləri görülüb. Həmçinin Yenikənddə, Aşağı Ləkidə, Cardamda, Kotanarxda, Qaradağlıda 2,5 kilometr uzunluğunda yeni 10 kV-lik xətt çəkilərək şəbəkəyə qoşulub. 0,4 kV-lik xətlərin isə 52 kilometrində əsaslı və cari təmir aparılıb.
“Göyçay Elektrik Şəbəkəsi”ndə əldə etdiyimiz məlumata görə, elektrik enerjisi istifadəçilərini fasiləsiz, dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək, istehlak olunan enerji haqqının toplanması istiqamətində müəyyən təşkilati və texniki tədbirlər həyata keçirilib. Qəza və imtina hallarının minimuma endirilməsi üçün təmir-profilaktika işinin gücləndirilməsi daim diqqət mərkəzində olub. Şəbəkənin xidməti ərazisindəki 10 kV-lik xətlərin 9,7 kilometrində, 0,4 kV-lik xətlərin isə 14,8 kilometrində əsaslı və cari təmir işləri görülüb, 74 ədəd 0,4 kV-lik, 28 ədəd isə 10 kV-lik dayaq yenisi ilə əvəz olunub. 190-a yaxın transformatorda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilib.

WE ARE TOTALLY READY FOR WINTER
“Aghdash” and “Goychay” electric networks of “Gabala” REN are supplying the consumers with quality and stabile electric energy in autumn – winter season of the current year.
It was noted in the information given by “Aghdash Electric Network”. In recent months , all of the 110 kV and 35 kV networks in the repair plan work was done on schedule, checked protection. 46 transformer substations (TM) has been restored. 630 kVA transformer 400 kVA transformer in Independence Street , W. St. 400 kVA transformer 250 kVA transformer was replaced. 250 kVA Istiqlal Street, " SU- 18" in the village of 400 kVA , 250 kVA  K.Karimov Street was renovated .
It should be noted that in rural areas , Dahnakhalil, Gulbəndə, Khosrow , Dovutlu, Pirkeke village transformers of various capacities have been renovated in the winter season . Kotanarx, Eymür, maps ,Qaroglan, Garadagly , hunting and Shordehne newly built schools in the villages , to ensure energy supply 6 transformers installed . In addition, a separate transformer substations were installed for kindergarten . Refugees and internally displaced persons in the region to Yenikend 63 kVA , 100 kVA village Pirəyir, village Qaradeyin 160 kVA , 100 kVA Lower Laki points installed in TM , which provides services to new residential subscribers.
According to another source , based on the 10 kV 20.5 km , 15.9 km to the current repair work.  Goychay electrical networks" According to information received , uninterrupted electricity consumers to provide reliable and quality power , the energy consumed in the collection of organizational and technical measures to prevent ¬ society. To minimize the incidence of accidents and refuse to improve the service was in the spotlight. 9.7 km of 10 kV lines in the network, and 14.8 sq km and repairs 0.4 was completed , 74 units of 0.4 kV , 28 kV and 10 has been replaced with new. More than 190 different types of transformers repair work is carried out .